RB OSN přijala rezoluci k Sýrii, země musí zničit chemické zbraně

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rada bezpečnosti OSN v noci na dnešek jednomyslně schválila rezoluci požadující likvidaci syrských chemických zbraní. Damašek s tím sice už dříve souhlasil, Spojené státy ale Sýrii varovaly před následky, pokud podmínky rezoluce nedodrží. Vznik dokumentu považují klíčové státy RB OSN včetně USA, Ruska i Číny za úspěch diplomacie, syrská opozice by si ale přála "jasnější" znění. 

RB OSN

RB OSN,zdroj: Wikipedia

Text rezoluce mimo jiné odsuzuje chemický útok u Damašku z 21. srpna, při kterém podle opozice zahynuly stovky lidí. Určuje také, že Sýrie nesmí chemické zbraně používat, vyvíjet, skladovat a ani je poskytovat dalším státům či skupinám. Také stanovuje, že Damašek musí v otázce chemického arzenálu plně spolupracovat s OSN a s Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Dokument řeší likvidaci syrských chemických zbraní a rovněž obsahuje několik časových termínů, které postup Sýrie vymezují. 

Krátce před samotným hlasováním v RB OSN schválila OPCW prováděcí dokument k likvidaci syrského chemického arzenálu. Toto hlasování bylo pro rozhodnutí RB OSN klíčové. Inspekce syrských skladů by měly začít 1. října, kdy má také do Sýrie dorazit první skupina inspektorů. 

Dokument dává skupině vyslané OPCW pravomoc prohlédnout nejen lokality, které Sýrie sama přiznala jako místa spojená s chemickými bojovými látkami, ale i jakékoli jiné místo, které si bude přát prohlédnout některá z členských zemí OPCW. 

Velké vítězství

Americký prezident Barack Obama v pátek ještě před hlasováním podotkl, že dohoda o rezoluci je "potenciálně velké vítězství mezinárodního společenství". Moskva ale dala najevo, že vypracování rezoluce považuje hlavně za svůj úspěch. 

Pokud by Sýrie s mezinárodními orgány nespolupracovala, vystavila by se riziku nové rezoluce s možnými sankcemi na základě VII. článku Charty OSN včetně použití vojenské síly. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale v této souvislosti upozornil, že nynější rezoluce pod tento článek automaticky nespadá, k tomu by bylo nutné nové hlasování. 

Syrská protivládní opozice rezoluci v zásadě uvítala. Šéf národní koalice Ahmad Džarba nicméně podotkl, že by si přál, aby byla "jasnější". Syrský exministr kultury Rijád Agha, který nyní žije v exilu, například kritizuje fakt, že text závazného dokumentu se zaměřil pouze na otázku zničení chemických zbraní. Tím prý "povolil" zabíjení Syřanů "všemi zbraněmi s výjimkou chemických a jaderných". 

Tagy: Sýrie

Zdroje: ČTK