Razie proti policistům v Brně se opírala o svědectví usvědčené Strmiskové

- Aktuality autor: red

Úterní razie proti šestici policistů, kteří jsou podezřelí z korupce a násilné trestné činnosti, se opírala o klíčové svědectví bývalé konkurzní správkyně Zbrojovky Brno Ilony Strmiskové. Informovala o tom dnes Česká televize (ČT).

Většina pozatýkaných policistů pracovala nebo pracuje na brněnské hospodářské kriminálce. Zátah podle ČT souvisí s loňskou vraždou bývalého policisty v Žebětíně. Strmisková je nyní za zpronevěru a krácení daně ve vězení.

Také další svědci v případu jsou z kriminálního prostředí. Někteří jsou podle ČT ve vězení, jiní na útěku. Jeden ze zadržených policistů byl dnes propuštěn.

Zátahu předcházelo několikaměsíční vyšetřování. Server Lidovky.cz v úterý uvedl, že zadržení policisté údajně "zametali pod koberec" některé důležité kauzy. Inspekce podezírá současné i bývalé policisty v souvislosti s řadou případů, některé kauzy jsou podle serveru staré až deset let.

Strmiskovou odsoudili na více než tři roky

Strmiskové loni Nejvyšší soud potvrdil nepodmíněný trest tří let a čtyř měsíců. Brněnské soudy ji potrestaly za zpronevěru a krácení daně, jichž se dopustila při správě známého zbrojařského podniku. Podle soudu v roce 2003 odčerpala peníze z účtu Zbrojovky. Někdejší konkurzní správkyně se hájila tím, že to byly její peníze, které firmě s velkými finančními problémy pouze zapůjčila. Nenašly se však žádné dokumenty, které by to potvrzovaly.

Podle soudů Strmisková použila peníze nezjištěným způsobem pro svou potřebu. V účetnictví částky maskovala fingovanými doklady za vodné nebo likvidaci odpadu.

Soudy potrestaly Strmiskovou také za daňový únik 367.000 korun. O tyto peníze v letech 2003 až 2004 připravila stát ve prospěch Zbrojovky Brno. Do účetnictví společnosti nezahrnula položky, které v ní při výpočtu daně musí být.

Tagy: policie Brno

Zdroje: ČTK