Rathovi advokáti chtějí, aby se kauza řešila jinde

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha budou podávat námitku proti tomu, že případ dozoruje ústecké krajské státní zastupitelství. Podle nich měli žalobci ve chvíli, když zahajovali trestní řízení předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již věděli, že se údajná trestná činnost týká tamějších zakázek a společností, řekli dnes novinářům Rathovi právní zástupci Adam Černý a Roman Jelínek.

"Podle mého názoru je to obrovský projev nedůvěry určitých státních zástupců k jiným státním zástupcům," prohlásil Jelínek. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle něj pak znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Podle advokátů je také možné, že odposlouchávání poslance bylo nezákonné. "Včera jsme se bavili na mandátním a imunitním výboru, do jaké míry je možné, aby výkonná moc prováděla odposlechy poslanců, a jaké jsou možnosti zneužití takových odposlechů výkonnou mocí," uvedl Jelínek. Černý dodal, že právní zástupci měli dnes poprvé možnost nahlédnout do Rathova spisu, například příkazy k odposlechům však zatím nebyly odtajněny.

Ratha policisté zadrželi minulé pondělí s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta.

Tagy: obvinění kauza uplácení

Zdroje: ČTK