Rathova kniha má prý ukázat jeho kauzu jinak,než jak se o ní píše

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Spravedlivý soudní proces popřála bývalému hejtmanovi Středočeského kraje obviněnému z korupce Davidu Rathovi (dříve ČSSD) vydavatelka jeho knihy Přisedněte si Petra Paroubková. Dvousetstránkovou publikaci s podtitulem Absurdní proces, kterou Rath sepsal během vazby, dnes uvedla na trh v pražském knihkupectví Kanzelsberger.

Zdůraznila, že někdejšího stranického kolegu svého manžela Jiřího Paroubka, nechce soudit, ani obhajovat. Čtenáři hodlá ale nabídnout pohled na Rathovu kauzu z druhé strany, tedy jinak, než o ní referují média a zveřejněné přepisy odposlechů. "Je to psycho bez konce," citovala Rathův vzkaz z vazby v knihkupectví editorka knihy Berill Mascheková. Její někdejší šéf ji tak odpověděl poštou na dotaz, co by měla vzkázat a jak pobyt ve vězení zvládá. 

Na křest Paroubková podle svých slov pozvala i jednoho z hrdinů knihy - ministra vnitra Jana Kubiceho, protože nepřišel, zastoupil ho na slavnosti dvojník. 

Zlomové okamžiky v ČSSD

Rath knihu označil za román "jedné etapy života" a zdůraznil, že podobnost osob, situací a míst v ní je čistě náhodná. Některé z postav přejmenoval, jiné osoby v knize vystupují pod vlastními jmény. 

Text přibližuje Rathovy úspěchy od jeho působení v Lékařském odborovém klubu, přes Českou lékařskou komoru až po nástup do ČSSD a jeho práci ve straně i vládě. Popisuje se jako muž, který se z pozice ministra zdravotnictví rozhodl postavit například s ODS spojené klice ovládající Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Bývalý hejtman se v knize kromě jiného vrací ke "zlomovým" okamžikům uvnitř sociální demokracie, například dopadu takzvané Kubiceho zprávy na situaci těsně před volbami v roce 2006. Obšírně vysvětluje své působení v čele kraje, ale především se vyjadřuje ke svému jarnímu zatčení a následujícím událostem. Opakuje stížnosti na podmínky vazby, kterou plánuje napadnout i u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, a vzpomíná na své blízké.

Tagy: david rath kniha

Zdroje: ČTK