Rath zůstane ve vazbě, příkaz na jeho propuštění do věznice nepřišel

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 2. 4. 2013 17:50) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanec David Rath, který je stíhaný za korupci, zřejmě zůstane i nadále ve vazbě. Krajský soud v Praze dnes dopoledne v neveřejném zasedání rozhodl o stížnosti proti jeho propuštění na kauci, verdikt ale nesdělil. Podle mluvčí ruzyňské věznice Pavly Bohatové ale do 17:00 věznice neobdržela žádný příkaz k jeho propuštění. Pokud by soud rozhodl v Rathův prospěch, příkaz k propuštění by co nejdříve putoval do věznice. 

David Rath

David Rath,zdroj: Mediafax

"Do současné doby jsme žádný příkaz k propuštění nedostali," řekla kolem 17:00 Bohatová. "K obsahu rozhodnutí Krajského soudu v Praze ani o jeho důvodech nemohu poskytnout žádné informace, a to až do doby, kdy bude písemné rozhodnutí krajského soudu doručeno všem oprávněným osobám," sdělila mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová. Rozhodnutí zatím nemá k dispozici ani Rathův advokát Roman Jelínek ani žalobce Petr Jirát. 

Podle Steinerové soud rozhodoval celkem o dvou stížnostech státního zástupce - jednak proti připuštění dvoumilionové kauce, kterou okresní soud za propuštění Ratha stanovil, a také proti samotnému rozhodnutí o propuštění. Rodina bývalého středočeského hejtmana Ratha přitom kauci již dříve složila. 

"Krajský soud nyní vyhotoví písemné rozhodnutí a poté vrátí spis Okresnímu soudu Praha - východ, který provádí rozeslání jeho usnesení stranám," dodala Steinerová. Spis chce odvolací soud odeslat nejpozději začátkem příštího týdne. 

Ve vazbě je od května

Rath, který je ve vazbě od loňského května, se v ní nachází ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl utéct, a kvůli možnému pokračování v trestné činnosti. Okresní soud ale začátkem března rozhodl o přípustnosti nahrazení útěkové vazby kaucí, druhý důvod již podle soudu netrvá. Soud již loni v srpnu stanovil kauci za Rathovo propuštění na 14 milionů, odvolací soud však tehdy jeho verdikt zrušil. 

Policie poslance obvinila loni v květnu z přijetí sedmimilionového úplatku. Rath si údajně vzal peníze za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. 

Podle žalobce si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal prý přes 16 milionů. Policie Ratha a dalších deset spoluobviněných navrhla začátkem března obžalovat. Rath, kterému hrozí až dvanáctiletý trest vězení, obvinění odmítá.

Tagy: rozhodnutí kauza Rath

Zdroje: ČTK