Rath: Správní řízení kvůli poplatkům je protiústavní

- Aktuality autor: red

Rozhodnutí ministerstva vnitra zahájit se Středočeským krajem správní řízení kvůli regulačním poplatkům je podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) protiústavní.

Kraj je připraven vést s vnitrem kompetenční spor, systém hrazení poplatků za pacienty krajských nemocnic zatím měnit nebude, řekl Rath. 

"Ministerstvo vnitra porušuje Ústavu České republiky a budeme to řešit ústavní stížností," prohlásil Rath. Stejný krok již avizovalo ústecké hejtmanství. 

Vnitro oznámilo, že zahájí správní řízení kvůli systému proplácení zdravotnických poplatků s dalšími pěti kraji - Středočeským, Jihomoravským, Pardubickým, Moravskoslezským a Libereckým. Kraje odmítly upravit způsob proplácení občanům, který je podle vnitra v rozporu se zákonem. Již od ledna vede ministerstvo správní řízení se čtyřmi kraji - Zlínským, Jihočeským, Ústeckým a Královéhradeckým. 

Podle Ratha k tomu ale není důvod. "Jsme přesvědčeni, že ministerstvo vnitra není oprávněno toto vůbec řešit, protože je to v rozporu s kompetencemi jednotlivých státních a nestátních orgánů," uvedl hejtman. 

Středočeští zastupitelé v polovině ledna schválili případnou změnu proplácení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic, ke které by kraj přistoupil, pokud by ministerstvo trvalo na svém právním názoru. Poplatky by po úpravě systému již pacientům nehradil kraj, ale samotné nemocnice. Pro pacienta by tak zůstalo vše při starém, změnila by se jen formulace dotazu zdravotníků. Rath ale řekl, že kraj k této změně zatím přistupovat nebude. 

Středočeský kraj loni podle Ratha vynaložil na hrazení regulačních poplatků za pacienty krajských nemocnic 80,3 milionu korun. V hrazení regulačních poplatků pokračuje i letos, v rozpočtu má na to vyčleněno 80 milionů.

Zdroje: ČTK