Rath seděl na penězích z EU. Dotace zadržoval i rok

- Aktuality autor: Michal Polák

Jak dlouho budete čekat na peníze z EU? Závazná pravidla říkají, že by administrativa kolem projektů měla být vyřešena do tří měsíců. Někdejší přední politik ČSSD David Rath však v pozici středočeského hejtmana tato pravidla občas ignoroval a proplacení některých projektů zdržoval až rok. Pokud si někdo stěžoval, napříště už dotace nezískal vůbec.

Čtěte dále: Rathova aféra bere sociálním demokratům voliče

Evropská unie doporučuje zaslat peníze na projekty, které se Brusel rozhodl podpořit, do 30 pracovních dnů od okamžiku, kdy je má k dispozici příslušná regionální rada. Závazná pravidla pak stanovují, že dotace musí být proplacena nejpozději do tří měsíců. Deníku Právo se ale podařilo zjistit, že pro někdejšího předního politika ČSSD a hejtmana Davida Ratha tato pravidla zřejmě neplatila. Lépe řečeno je ignoroval, když proplacení některých projektů zdržoval i rok.

Hostivice za vodou

„V minulosti byl problém s předsedou regionální rady Davidem Rathem, který u některých projektů zdržoval podpis smlouvy i o více než jeden rok,“ sdělila Právu mluvčí MMR Jana Jabůrková. Roční zdržení způsobené tím, že Rath odmítal v odpovídajících lhůtách podepsat příslušné smlouvy, se dotklo hned čtyř projektů, naproti tomu Rathova domovská Hostivice získala bez průtahů 75 milionů korun.

„Projekt rekonstrukce ZŠ Nerudova v Říčanech byl schválen 18. května 2010, smlouvu o poskytnutí dotace město podepsalo 29. června, ale na podpis hejtmana Ratha se čekalo až do 25. října téhož roku. Kvůli prodlevě jsme museli změnit termíny projektu, což se muselo řešit dodatkem smlouvy o poskytnutí dotace,“ řekl Právu starosta Říčan Vladimír Kořen.

Tagy: dotace hejtman

Zdroje: ČTK