Rath se odvolal proti pokutě za výrok o opilém Kalouskovi

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Poslanec David Rath (ČSSD) se odvolal proti pokutě za výrok o údajně opilém ministru financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09). Rozhodnutí mandátového a imunitního výboru označil za "útok na svobodu projevu a nebezpečný politický precedent".

Aféra se odehrála loni na říjnové schůzi sněmovny, kdy Rath řekl na Kalouskovu adresu: "pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře".

Kalousek, který byl znám svou láskou k alkoholu, se proti nařčení ohradil s tím, že mu jeho zdravotní stav nařizuje přísnou abstinenci, a předal výrok k posouzení výboru. Rath se hájí, že výrok řekl jako lékař a že konstatování uvedl jako svůj dojem, a proto že nešlo o urážku. 

"Z tohoto důvodu jsem přesvědčen, že projednávání tohoto případu mandátním a imunitním výborem bylo zcela nesmyslné a udělená pokuta je pak přímým útokem na svobodu projevu a nebezpečným politickým precedentem," uvedl Rath. 

Tejc: Poměr hlasů odpovídal poměru zástupců koalice a opozice

Výbor jeho výrok označil za urážlivý a uložil mu pokutu 10 tisíc korun. Předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD) po jednání řekl, že poměr hlasů pro a proti odpovídal rozdělení zástupců koalice a opozice. 

Spory mezi Kalouskem a Rathem kvůli pití alkoholu nejsou ve sněmovně nové. V roce 2009 Rath na ministrovu adresu řekl, že všechny urazí a jde čerpat inspiraci do některé z náleven. Kalousek odpověděl, že se občas opije, ale Rath se chová jako "debil"; rozdíl je v tom, že z opilosti se člověk vyspí.

Tagy: sněmovna odvolání opilec výrok

Zdroje: ČTK