Rath řečnil tak dlouho, až ho soudce přerušil do středy

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 7. 2015 17:03) - Aktuality autor: pal

Závěrečná řeč exposlance Davida Ratha trvala v úterý tak dlouho, že ji soudce přerušil a odložil do středy. Rath zvládl podrobně odvyprávět zakázku na opravu zámku Buštěhrad, k soutěžím na modernizaci nemocni, které byly podle obžaloby zmanipulované, se teprve dostane. Rath už odřečnil přes šest hodin čistého času. Podle původního plánu měl závěrečnou řeč ukončit v úterý.  

David Rath s Kottovými prý jednal o sponzorských darech a penězích na předvolební kampaň

David Rath s Kottovými prý jednal o sponzorských darech a penězích na předvolební kampaň,zdroj: Profimedia.cz

Bývalý středočeský hejtman po jednání novinářům řekl, že je zhruba ve dvou třetinách, a zbývá mu probrat zakázky týkající se obnovy nemocnic. Chce se ještě vyjádřit k obžalobě. Předpokládá, že řeč ve středu dokončí. V krátkosti pak chce ještě využít práva na tzv. poslední slovo.

Trestní senát Roberta Pacovského Krajského soudu v Praze pak vyhlásí termín, kdy vynese rozsudek. Pacovský nechtěl odhadovat, který den vybere, musí se poradit s přísedícími, jak upřesnil. Podle státního zástupce Petra Jiráta by mohlo rozhodnutí padnout příští týden.

Rath kromě připravené osnovy citoval z rozsáhlých odposlechů a řady svědeckých výpovědí. Často se dnes zaměřoval na výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která je v kauze rovněž obžalovaná a jako jediná se přiznala ke korupci. Stala se spolupracující obviněnou a v dubnu dostala podmíněný trest.

'To nebyly úplatky, ale peníze na kampaň'

Rath mimo jiné uvedl, že pokud v odposleších mluvil s manželi Kottovými o penězích, šlo o volby a sponzorskou činnost, nikoliv o úplatky, jak tvrdí obžaloba. Kateřina a Petr Kottovi jsou mezi obžalovanými a v dubnu dostali nepravomocně trest 7,5 roku vězení.

"Pokud jsem s Kottovými řešil cokoli okolo peněz, pak s vědomím toho, že se jednalo o volby a sponzorskou činnost," řekl Rath. Kateřina Kottová, dříve Pancová, byla ředitelkou kladenské nemocnice a její partner Petr Kott náměstkem kraje pro nemocnice. Obžaloba je považuje za organizátory korupce.

Žalobce Jirát podle Ratha nedokázal, že by kdokoliv z obžalovaných v jeho kauze účelově zvýšil rozpočet na opravu zámku Buštěhrad. Případ stavby stál na počátku kauzy a podle obžaloby se u zakázky na jeho opravu navyšoval záměrně rozpočet, aby byly peníze na podplácení.

Rath namítal, že se opravovalo za obvyklé ceny, a dokládal to posudky. Podle obžaloby ale odposlechy dokazují dohodu obžalovaných a upravení veřejné zakázky tak, aby byl dopředu jasný vítěz, což údajně provázelo uplácení.

Rath také popřel tvrzení obžaloby, že přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí buštěhradského zámku či hostivického gymnázia. Poukázal na to, že v této souvislosti se o jeho jménu nezmínila ani Salačová. Její výpovědi Rath často cituje a zpochybňuje, protože jsou v nich prý rozpory. Vyšetřovatelé na ni podle něho také vyvíjeli nátlak. Její výpovědi se týkaly stavebních zakázek.

Podle Jiráta se Rath podílel jako krajský hejtman na korupčním systému, s jehož pomocí se upravovaly veřejné zakázky tak, aby vyhovovaly předem vybraným firmám. Tendry se týkaly opravy staveb a modernizace nemocnic.

Rathovi hrozí až 12 let vězení, žalobce pro něj navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. V kauze již v dubnu padly první nepravomocné rozsudky poté, kdy bylo hlavní líčení rozděleno do dvou částí - soud udělil devíti lidem až 7,5 roku vězení a podmíněné tresty. Nynější část se kromě Ratha týká slovenské podnikatelky Lucie Novanské, která podle obžaloby organizovala upravené soutěže.

Tagy: Česko domácí kauza Rath česká justice korupce a úplatkářství

Zdroje: ČTK