Rath posbíral 30 podpisů na podporu propuštění z vazby

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Okresní soud Praha-východ se dnes bude zabývat další žádostí obviněného poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) o propuštění z vazby. Zvažovat bude také to, zda by mohl politikovi pobyt ve věznici nahradit finančními a písemnými zárukami. Kauci za Ratha nabízí soudu poslancova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec Ratmír Rath. Za jeho propuštění na svobodu chtějí složit každý půl milionu korun. Písemně se za politika zaručilo přes 30 lidí.

Rathovi se minulý týden změnil režim vazebního stíhání, vypršela mu totiž tříměsíční lhůta pro jednu z příčin vazby - možné ovlivňování svědků. Z tohoto důvodu také již může za své propuštění nabízet záruky. Okresní soud bude nejprve posuzovat, zda lze vůbec poslanci pobyt ve věznici za kauci vyměnit, teprve poté by případně jednal o výši finanční záruky. Rath zůstává nyní ve vazbě kvůli obavě z toho, že uteče a že bude pokračovat v trestné činnosti.

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům, tentokrát ve výši devět milionů korun. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Spolu s politikem stíhá policie dalších deset lidí, pět z nich je také ve vazbě.

Tagy: obvinění soud

Zdroje: ČTK