Rath pokutu za urážku Kalouska nezaplatil a znovu si přisadil: Ministr jeví známky příjemné, veselé opičky

- Aktuality autor: Michal Polák

VIDEO. Poslanec a středočeský hejtman David Rath (ČSSD) dnes potvrdil, že dosud nezaplatil pokutu, kterou mu za urážku ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) letos udělil mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Novinářům dnes Rath řekl, že zatím nedostal vysvětlení, jak a kam by měl 10.000 korun pokuty platit. Až to zjistí, je prý ochoten zaplatit, hodlá se však poté kvůli věci soudit. Podle informací ČTK je přímo v usnesení výboru napsáno, že pokuta je splatná v pokladně Poslanecké sněmovny. Rath na svých výrocích, pro které pokutu dostal, trvá, dnes je zopakoval a přidal nové.

Před novináři se totiž rozhovořil o novém případu, kdy byl podle něj ministr financí pod vlivem alkoholu. Narážel na středeční situaci, kterou dnes opozice ve sněmovně zmínila několikrát, kdy ministr financí nedaleko sněmovny nafackoval mladíkovi, který jej vulgárně urážel. ČSSD kvůli incidentu žádá Kalouskovu rezignaci.

Veselá opička

"Když jsem ho potkal tady na chodbě, tak jevil známky příjemné, veselé opičky," prohlásil Rath s tím, že jde o jeho "lékařský pohled". Ministr financí prý pískal na píšťalku, "rozšafně hovořil" s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a poslancem Jiřím Paroubkem a "dělalo mu problém trefit se do širokých dveří poslanecké jídelny". Proto to prý podle Ratha nevypadalo, že by byl ministr "schopen agrese" a jeho chování je překvapující.

Rath loni na říjnové schůzi sněmovny řekl na Kalouskovu adresu: "pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Proti pokutě za tento výrok se poslanec odvolal, ale sněmovna trest v březnu potvrdila.

Jsem lékař

Rath vzhledem ke své profesi lékaře tvrdí, že opilého člověka pozná na "99,9 procenta". Vládní poslanci podle něj došli k závěru, že fakt, zda někdo byl opilý či ne, se dá rozhodnout hlasováním. "Jsem připraven pokutu zaplatit a soudit se pak s českým státem o to, kdo z nás má pravdu. Zda se pravda určuje hlasováním," poznamenal.

"Trvám na tom jako lékař, že ministr Kalousek v té době byl opilý jako feldkurát Katz z Osudů dobrého vojáka Švejka," řekl Rath.

Dodnes prý však nedostal žádné písemné vyrozumění, jak pokutu zaplatit. "Já předpokládám, že ji nebudu skládat paní (předsedkyni sněmovny Miroslavě) Němcové u jejího předsednického pultíku tisícikorunu po tisícikoruně, ale že existuje nějaký účet, kam bych měl zaplatit... a nějaký termín, do kdy bych měl zaplatit," řekl Rath. Od předsedkyně sněmovny prý dostal jen "vágní dopis", který nyní posuzují jeho právníci, ale prý neobsahuje informace potřebné k zaplacení.

Tagy: pokuta

Zdroje: ČTK