Rath: Pokud budu potrestán za výrok o Kalouskovi, dám to k soudu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud sněmovní mandátový a imunitní výbor potrestá Davida Ratha (ČSSD) kvůli výroku o opilství ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na plénu dolní komory, Rath se proti tomu odvolá ke sněmovně, případně až k soudu.

Výbor podle Ratha nemůže být soudcem, kvůli koaliční většině nejde o objektivní orgán. Rath řekl, že pokud pokutu dostane, bude to pokládat za útok na parlamentní demokracii.

Pokus nasadit opozici náhubek?

"Za svým názorem si budu stát a je mi jedno, zda mi výbor dá, nebo nedá pokutu. Jsem stoprocentně přesvědčen, že mám pravdu," uvedl Rath. Skutečnost, že se výbor jeho výrokem zabývá, pokládá za pokus nasadit opozici náhubek.

Kalousek chce, aby Rath musel zaplatit jeden poslanecký plat, tedy zhruba 59 tisíc korun, za slova na plénu "pravděpodobně nejste úplně ve střízlivém stavu, pane ministře". Rath ale tvrdí, že šlo o dojem lékaře, nikoli o urážku. Naopak nyní navrhuje řízení s Kalouskem za "opakované vulgární výroky".

 "Chci otestovat objektivitu výboru," podotkl Rath. Výbor bude v úterý v řízení s Rathem pokračovat, ale nerozhodne. Mohl by se ale usnést na tom, že zahájí řízení s Kalouskem, který se podle Ratha chová jako "nekorunovaný císař všech hulvátů". Rath pustil několik záznamů, na který Kalousek údajně jeví známky opilosti. Výboru také předloží záznamy ze sněmovny, na kterých ministr financí slovně napadá jiné poslance.

Tagy: sněmovna výbor

Zdroje: ČTK