Rath podal další ústavní stížnosti. Soud ji odmítl

- Aktuality autor: Danica Klein

Ústavní soud (ÚS) odmítl další stížnost poslance Davida Ratha proti trvající vazbě v korupční kauze spjaté se zakázkami ve Středočeském kraji. Soudci stížnost obdrželi v dubnu, rozhodli o ní před několika dny bez veřejného jednání. Důvody pro vazbu přetrvávají, vyplývá z usnesení. 

David Rath

David Rath,zdroj: Profimedia.cz

"I kdyby zjištěné skutečnosti a vyvozené závěry o důvodnosti 'útěkové' a 'předstižné' vazby byly hodnotitelné i jinak, o zjevné vybočení z limitů stanovených trestním řádem zde nejde," rozhodli ústavní soudci. Připomněli však, že s postupujícím časem se původní vazební důvody oslabují. Soudy by to prý neměly do budoucna opomenout. 

U soudu leží ještě jedna Rathova stížnost. Poslanec v ní poukazuje na to, že se nemohl zúčastnit zasedání Sněmovny při projednávání jeho návrhů zákonů. Dalších sedm Rathových stížností už soud odmítl v minulých měsících. Neuspěli ani další aktéři korupční kauzy, například exposlanec Petr Kott a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, kteří jsou oba taktéž ve vazbě. 

Údajná korupční kauza se týká výběrových řízení ve Středočeském kraji. Policie a státní zástupce viní trojici hlavních aktérů z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů. Spolu s nimi čelí podezření dalších osm lidí, ti však čekají na soud na svobodě. 

Rath si podle obžaloby vzal úplatky v hodnotě 16 milionů korun za to, že zmanipuloval zakázku na opravu buštěhradského zámku a zasahoval do soutěží na nákup zdravotnického vybavení pro středočeské nemocnice. Původně prý požadoval přes 22 milionů, policisté ho ale zadrželi dříve, než stačil vše převzít. Rath obvinění popírá. Kott a Pancová podle žalobce na úplatcích žádali přes 48 milionů korun, dostali zhruba 38 milionů.

Tagy: soud odvolání kauza Rath

Zdroje: ČTK