Rath: Odnesl jsem si víno. Bankovky mě šokovaly

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 8. 2013 14:30) - Aktuality autor: Danica Klein

Krajský soud v Praze dnes přehrál videozáznam z policejního výslechu poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) obžalovaného s dalšími deseti lidmi z korupce. Záznam byl z prvního výslechu po jeho zadržení loni v polovině května a Rath v něm popsal, jak se mu dostala do ruky krabice na láhve vína, ve které podle spisu bylo sedm milionů korun. Když viděl bankovky, vůbec prý netušil, co se děje. 

David Rath přichází k soudu

David Rath přichází k soudu,zdroj: Isifa.com

Kriminalistka protikorupční policie se Ratha nejdřív na záznamu ptala na vztahy s dalšími obžalovanými, bývalou ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou a jejím přítelem, exposlancem Petrem Kottem. Policie Ratha zadržela, když vycházel z domu Pancové a Kotta v Rudné u Prahy. Rath řekl, že se s nimi navštěvoval a řešili spolu pracovní i osobní témata, s Kottem se více bavil také o politice. 

Krabice na šest láhví vína se mu prý dostala do ruky při odchodu. "Pokud si vybavuji, tak ležela na zemi. Nepředal mi ji ani doktor Kott, ani doktorka Pancová. Bylo mi řečeno něco ve smyslu - nezapomeň si to víno," uvedl. Běžně si prý vína vyměňovali, Rath podle svých slov pije červené a Pancová bílé. "Když ona dostane červené, schová ho pro mě, když já bílé, tak jí ho na oplátku dám," dodal. 

Krabice byla v igelitce a Rath si ji vzal ještě do podpaží, aby láhve nevypadly. Venku jej překvapili policisté. "Když na mě eskorta vyskočila, položil jsem krabici na zem a odstoupil dva až tři kroky, tak jak mě policisté odstrčili," uvedl bývalý hejtman. Kriminalisté prý pak začali s krabicí manipulovat. Vyslýchající policistka se ptala, ať upřesní, co s ní dělali. Rath si vybavoval, že ji filmovali, různě otáčeli a otvírali. 

Bankovky mě šokovaly

Když prý viděl bankovky uvnitř, vůbec netušil, co se děje. "Šokovalo mě to, vysvětlení pro to nemám. Ale bylo mi jasné, že minimálně společensky jsem vyřízený," dodal Rath a opakoval, že situace na něj byla připravená. 

Soudce Robert Pacovský nechal videozáznam přehrát poté, co Rath dokončil svou výpověď a odmítl odpovídat na dotazy soudu. Důvodem bylo, že je ve vazbě a nemá kvůli tomu prý přístup ke všem informacím a musí si některé skutečnosti oživit v paměti. 

Před tím ve své promluvě odmítl, že by někdy přijal provizi nebo úplatek. Stavební a zdravotnické zakázky ve Středočeském kraji, jejichž ovlivňování a umělé předražování mu obžaloba klade za vinu, byly podle něj v pořádku a někdy i přísnější, než jak ukládá zákon. Peníze, o kterých hovoří v policejních odposleších, byly prý určené na politiku a je rád, že mohl podporovat senátorskou kampaň Jiřího Dientsbiera (ČSSD). Ten ale médiím sdělil, že Rath mu technicky nijak nepomáhal. 

Státní zástupce Petr Jirát v obžalobě tvrdí, že Rath společně s Pancovou a Kottem tendry ovlivňovali. Pancová s Kottem údajně trestnou činnost koordinovali, a to se souhlasem Ratha, kterého průběžně informovali. Trojice je dosud jako jediná z obžalovaných ve vazbě, ale vinu odmítá. Další obžalovaní jsou podnikatelé a pracovníci firem, kteří se tendrů účastnili. 

Soud dnes pokračoval osmým dnem, příští týden se hlavní líčení nekoná, pokračovat se bude 27. srpna. Zatím promluvila před soudem Pancová, Kott, Rath a také podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná ke korupci přiznala, a obžaloba pro ni navrhuje pozici spolupracující obviněné. Hrozí ji proto nižší trest. Jednání je naplánované zatím do října a soudce předvolává 78 svědků. 

Tagy: soud kauza Rath

Zdroje: ČTK