Rath konspiruje: Za mým obviněním stojí Bradáčová a náměstek šéfa žalobců

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanec David Rath dnes ve své výpovědi u soudu obvinil ze spiknutí proti své osobě náměstka šéfa žalobců Igora Stříže či vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Od ní podle něj vedou linky i k exministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS). Svůj případ Rath označil za kauzu, která má potenciál poškodit ČSSD a směřuje k odstranění nepříjemného opozičního politika, kritika někdejší vlády Petra Nečase (ODS). Bradáčová sdělila, že se k výrokům ke kauze nebude vyjadřovat, považuje to za součást obhajoby všech obviněných. Rath je spolu s dalšími deseti lidmi obžalovaný z korupce v souvislosti s veřejnými zakázkami. 

David Rath a Kateřina Pancová u soudu

David Rath a Kateřina Pancová u soudu,zdroj: Isifa.com

Na rozdíl od svých spoluobviněných Petra Kotta a Kateřiny Pancové si Rath, kterého obžaloba viní z přijetí úplatků v celkové výši 16 milionů korun, k dnešnímu hlavnímu líčení připravil obsáhlou řeč. 

"Kauza má potenciál poškodit sociální demokracii, tedy nejsilnější stranu ve Sněmovně. Může výrazně zahýbat s volbami a dalším vývojem v České republice," prohlásil a postěžoval si, že jej soud navzdory jeho žádosti nepustil na dnešní hlasování o důvěře vládě, kde prý chtěl podpořit kabinet Jiřího Rusnoka. Předseda soudního senátu Robert Pacovský později uvedl na pravou míru, že soud žádost obdržel až v úterý a nestihl o ní rozhodnout. 

Rath se úvodem pustil do rozsáhlé kritiky poměrů ve státě. "Dvacet let žijeme v systému, kde téměř denně jsou občané médii zásobeni nejrůznějšími skandály... Naštvání lidí přerostlo ve frustraci a nenávist. Vláda si toho byla vědoma a začala hledat nějakého viníka, který za to může," uvedl Rath, který novodobý boj s korupcí přirovnal ke středověkým čarodějnickým procesům - účelem obojího je podle něj vyventilovat napětí ve společnosti. 

Za jeho obviněním prý stojí "tichá koalice některých politiků a některých lidí z nové justice", kteří potřebovali případ, aby si vybudovali politickou či profesní kariéru. Zdůraznil, že s podáním nestandardně přišel bývalý policista z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přímo za prvním náměstkem nejvyššího státního zástupce Střížem. Ve věci se prý angažoval také plukovník protikorupční policie Petr Vincenz, který údajně "udržoval dlouholeté a velmi intenzivní vztahy" s Bradáčovou, jež tehdy byla ústeckou krajskou žalobkyní a podle Ratha také poradkyní ministra Pospíšila. 

Odposlechy ve své kauze označil za obludné. Upozornil také na to, že je povolili soudci, kteří podle rozvrhu práce vůbec nebyli na řadě, a neměli tedy o věci rozhodovat. "Ostatní spoluobvinění měli tu smůlu, že byli na nesprávném místě a v nesprávném čase," podotkl.

Česká justice je podle Ratha nefunkční. Soudci ironicky řekl, že už jej rovnou může oslovovat jako "odsouzeného", nikoliv jako "obžalovaného". 

V další části své výpovědi se Rath začal věnovat jednotlivým znaleckým posudkům, na jejichž základě se snaží dokázat, že údajně zmanipulované zakázky nebyly předražené. "Věci uvedené ve znaleckém posudku jasně vyvracejí tvrzení obžaloby," uvedl například o části kauzy, která se týká rekonstrukce zámku Buštěhrad. 

Podle obžaloby manipulovali tehdejší ředitelka kladenské nemocnice Pancová a její partner, exposlanec Kott po dohodě s Rathem veřejné zakázky ve prospěch předem vybraných soutěžitelů. Za to údajně žádali pro sebe a pro Ratha deset procent z vysoutěžených cen, celkem 48,2 milionu korun. Z této částky prý stihli před svým zadržením převzít 38,2 milionu. 

Tagy: kauza Rath

Zdroje: ČTK