Rath by nebyl v jedné vládě s ODS ani s Kalouskem

- Aktuality autor: red

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) by prý odmítl funkci ministra zdravotnictví, kdyby měl zasedat ve vládě společně s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Zároveň by nevstoupil do kabinetu, který by byl koaliční s ODS. David Rath to řekl v pondělí. 

"Nechtěl bych být ve vládě, ve které sedí pan (Miroslav) Kalousek, protože mám pocit, že by to nebylo produktivní, že my dva bychom se ve vládě nesnesli a že bychom jenom zdržovali jednání vlády častými interpersonálními konflikty," uvedl Rath.

"Když lijete vodu do ohně, tak to nikdy nedělá úplnou dobrotu. Víte, že tyto dva živly se nemají moc v lásce," poznamenal. Sebe prý považuje spíše za oheň. "Jak se říká dobrý sluha, špatný pán," dodal v nadsázce. 

Podotkl, že je nadále stínovým ministrem zdravotnictví za ČSSD, ale o tom, zda se tohoto úřadu v případě volebního úspěchu sociální demokracie zhostí, ještě není rozhodnuto. "Samozřejmě bude záležet na tom, jaká bude koalice, kdo v té vládě bude. Já nebudu ve vládě v žádném případě, pokud bude koaliční s ODS. To říkám rezolutně a jednoznačně," uvedl další ze svých podmínek. 

Předseda ČSSD Jiří Paroubek mu podle něj sdělil, že by se měl po volbách ministrem zdravotnictví stát, pokud sociální demokracie vyhraje a bude toto ministerstvo obsazovat.

Rath to ale zatím považuje za předčasné a chce do voleb především plnit povinnosti vyplývající z pozice stínového ministra, tedy být garantem programu a tváří ČSSD pro zdravotnictví. "V tuto chvíli musím znovu zopakovat, že se příliš nekloním k tomu, že bych měl po roce a půl opustit vedení Středočeského kraje. Ale znovu opakuji, že definitivní rozhodnutí padne po volbách," dodal. Nedávno řekl, že by to mohli jeho voliči ve středních Čechách považovat za zradu.

Podle Ratha je také otázkou, kdo by za ČSSD mohl ministra zdravotnictví vykonávat místo něho. Připomněl, že je garantem programu a záleží mu na tom, kdo by ho realizoval. "To znamená, aby ten člověk byl schopen se mnou aspoň v té expertní úrovni spolupracovat," konstatoval. 

Podle Mladé fronty Dnes je jedním z žhavých kandidátů na ministra zdravotnictví Rathův dlouholetý spolupracovník a současný šéf České lékařské komory Milan Kubek. Rath k tomu řekl, že s Paroubkem už několik týdnů probírá různé varianty, Kubek ale podle něj v tuto chvíli není osobou, o níž by předseda ČSSD vážně uvažoval. "Nepochybně zaznívá celá řada jmen, já skutečně nevím, kam se to v dalších týdnech posune," uvedl.

Tagy: ČSSD Vláda ODS ministr

Zdroje: ČTK