Rasmussen opět zvolen šéfem evropských socialistů

- Aktuality autor: red

Stranu evropských socialistů (PES) povede i nadále její dosavadní šéf Poul Nyrup Rasmussen. Bývalého dánského premiéra v pondělí na pražském kongresu evropských socialistů zvolila drtivá většina delegátů.

Získal 327 hlasů, proti bylo šest. Rasmussen byl jediným kandidátem. 

Rasmussen je předsedou PES od roku 2004. Dánským premiérem byl od roku 1993 do roku 2001. Poté působil v Evropském parlamentu. V čele dánské vlády ho v roce 2001 po těsném volebním souboji vystřídal jeho jmenovec a nynější generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. 

Staronový šéf evropských socialistů na pražském kongresu slíbil, že chce ve funkci pokračovat s novou vizí sociálnědemokratické politiky. Socialisté podle něj udělali chybu, když nedokázali voliče přesvědčit, že hospodářská krize je selháním pravicového přístupu k ekonomice. 

Nyní podle něj musí voliče získat zpět tím, že jako východisko z krize nabídnou novou vizi Evropy. Její součástí by podle něj měla být odvážná finanční reforma, záruka vzdělání a zaměstnání pro každého, trvale udržitelný rozvoj a boj proti klimatickým změnám.

"Nesmíme si myslet, že si vystačíme jen s ochranou sociálních jistot. Naopak, prosperita a jistoty a obnova zdravého růstu ruku v ruce s masivním vytvářením podmínek pro tvorbu nových pracovních míst musí být základem naší politiky," řekl na kongresu šéf českých sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Evropští socialisté si vybrali Prahu, aby podle generálního tajemníka PES Philipa Cordery podpořili ČSSD před sněmovními volbami příští rok.

Tagy: pes ČSSD socialisté sjezd

Zdroje: ČTK