Rasmussen: NATO v Libyi zůstane, dokud budou ohroženi civilisté

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Severoatlantická aliance bude provádět vojenské operace v Libyi tak dlouho, jak si to situace vyžádá. Prohlásil to ve čtvrtek generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v Berlíně, kde se sešli ministři zahraničí členských zemí aliance.

NATO má podle Rasmussena povinnost poskytnout pro vojenské operace v Libyi všechny nezbytné zdroje. 

"Máme závazek poskytnout všechny nezbytné zdroje a využít maximum operačních možností v rámci našeho mandátu. Udržíme vysoké tempo operací proti legitimním cílům," prohlásil generální tajemník NATO. 

NATO: Akce bude trvat, dokus Kaddáfí nezastaví útoky

NATO bude vyvíjet nátlak tak dlouho, dokud to bude nezbytné a dokud síly libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nezastaví útoky proti civilistům a nestáhnou se na své základny, prohlásil Rasmussen. Další podmínkou zastavení aliančních útoků je, že Kaddáfího režim umožní všem potřebným přístup k humanitární pomoci.

Hlavní tíha útoků na pozemní cíle nyní spočívá na silách Británie, Francie a Dánska. Rasmussen připustil, že NATO by potřebovalo navíc "několik bojových letounů s přesným naváděním k provádění útoků na pozemní cíle ze vzduchu". 

Denně chybí desítky letounů

Agentura Reuters citovala alianční zdroj, podle něhož NATO k provádění takových útoků denně chybí kolem desítky letounů. Francouzský diplomat naznačil, že by operace mohly více podpořit Itálie, Španělsko, Nizozemsko a Švédsko. 

Vrchní velitel sil Severoatlantické aliance, americký admirál James Stavridis zdůraznil, že více letounů vyžaduje nová taktika Kaddáfího jednotek, které rozmisťují tanky a těžké zbraně v hustě osídlených oblastech.

"Chceme-li se vyvarovat civilním obětem, potřebujeme speciální výzbroj," poznamenal Stavridis. Celkově by však podle něj mělo 200 letounů a 18 lodí, které má k dispozici sem zemí podílejících se na operacích proti Kaddáfímu, stačit. Zejména Británie a Francie požadují zintenzivnění boje proti Kaddáfího jednotkám.

Tagy: valka NATO boje kaddafi Libye

Zdroje: ČTK