Ranní vichřice lámala na západě Čech stromy, místy nejde proud

- Aktuality autor: red

Vichřice v západních Čechách lámala v sobotu ráno na mnoha místech stromy. Kmeny spadlé na silnici likvidují hasiči na desítkách míst Plzeňského i Karlovarského kraje. Podle dostupných informací se nikdo nezranil.

Jak sdělili hasiči a energetici, kvůli zpřetrhanému vedení byla bez proudu část regionu. Velké množství stromů spadlých na vedení připravilo o dodávku elektrické energie domáctnosti na Karlovarsku, Toužimsku, Tachovsku, Stříbrsku a na Klatovsku, vyjmenoval regionální mluvčí ČEZ Martin Sobotka. V době řádění vichřice přibližně mezi 05:00 a 06:00 byly výpadky elektřiny plošné a mohly se dotknout zhruba poloviny zákazníků v oblasti. "Dodávka byla už většinou zprovozněna, na některých místech, kde je horší přístup k poškozenému vedení, se na nápravě pracuje," sdělil.

V současné době jsou podle něj poruchy na zhruba 20 linkách a bez proudu je kolem 4000 domácností. "Bohužel jsou to takové ty úseky nejsložitější, kde je stromů nejvíce a vede to lesem, takže je skutečně potřeba se fyzicky prosekat," uvedl. "Energetici se snaží co nejrychleji závady odstranit, lidé by se měli pro jistotu zařídit tak, jako by elektřina nešla až do večera," dodal Sobotka.

Karlovarští krajští hasiči měli od 05:00 do 08:00 hlášeno 38 událostí, dalších víc než 40 událostí je pak na operačním středisku nahlášených a připravených k řešení, řekl mluvčí hasičů Martin Kasal. Vyjelo celkem 24 jednotek, zatím není hlášené žádné zranění. "Naprostá většina zásahu se týkala odstranění spadlých stromů ze silnic, kolejí či popadaných na dráty s elektrickým či telefonním vedením. Asi v osmi případech hasiči čerpali vodu ze sklepa," vyjmenoval. Stromy padaly většinou v okolí Mariánských Lázní, Sokolova, Karlových Varů a Ostrova. Některé silnice nižších tříd jsou podle něj kvůli padlým stromům neprůjezdné, postupně se uvolňují.

Také v Plzeňském kraji zaměstnávají hasiče desítky výjezdů k popadaným stromům. "Jsou většinou na silnicích, jeden spadl na trať," dodal řídící důstojník hasičů v Plzeňském kraji. Stromy padaly po celém kraji, nejvíce na Tachovsku, Domažlicku a Klatovsku. 
Bouři, která se časně ráno přehnala regionem, provázel silný vítr. V nárazech dosáhl místy více než stokilometrové rychlosti. Nejsilnější vítr zaznamenali meteorologové v Přimdě na Tachovsku. V nárazech měl rychlost přes 115 kilometrů v hodině, v Plzni - Mikulce to bylo v nárazech přes 112 kilometrů za hodinu, řekla ČTK Marta Suchá z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. Nejvíce srážek spadlo podle ní v Šindelové - přes 33 milimetrů, v Mariánských Lázních 25 a v Chebu 26 milimetrů srážek. 

Zdroje: ČTK