Rampula opustil své křeslo vrchního státního zástupce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vlastimil Rampula již odešel z funkce pražského vrchního státního zástupce, řekla mluvčí státního zastupitelství Irena Válová. Podle mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Heleny Markusové nyní úřad dočasně povede první náměstek Libor Grygárek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podle ní navrhne nového šéfa pražských žalobců v řádech týdnů.

O Rampulově odchodu rozhodl v úterý Nejvyšší správní soud (NSS). Vyhověl stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) a zrušil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který Rampulu v únoru vrátil do funkce. Právě Pospíšil předtím pražského vrchního státního zástupce odvolal kvůli údajným závažným chybám v důležitých kauzách. NSS tento týden dospěl k závěru, že Rampula opravdu závažně chyboval a porušil své povinnosti.

"Pan doktor Rampula je již řadovým státním zástupcem," uvedla Válová. Podle Markusové pak podle organizačního řádu povede dočasně státní zastupitelství Rampulův první náměstek. Zeman podle své mluvčí zatím nového pražského vrchního státního zástupce Pospíšilovi nenavrhnul. "Rozhodne se v řádu týdnů," řekla Markusová.

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu Zeman. Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu. Rampula pak podal správní žalobu, jíž pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil Rampulu do funkce. V současnosti se spor vrátil do fáze před zásahem městského soudu, který se případem musí znovu zabývat, ale je přitom vázaný názorem NSS.

Čtěte také: Rampula své povinnosti podle soudu závažně neporušil

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným "zametáním" některých politicky citlivých kauz. Rampula taková podezření vždy popíral. Podle NSS Rampulovo vrchní státní zastupitelství například v kauze gripenů nerespektovalo pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska. V kauze IPB Rampula bez důkladné znalosti věci nařídil dozorující státní zástupkyni, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.

Také Grygárek čelil v minulosti kritice. Stanislav Mečl, který vedl pražské vrchní státní zastupitelství od loňského listopadu do Rampulova návratu v únoru, ho vyzval k rezignaci kvůli kontaktům s lobbistou a vlivným podnikatelem Romanem Janouškem. Grygárek to odmítl s tím, že nevidí ke své rezignaci důvod a nebyly mu předloženy "relevantní důkazy" o jeho pochybení nebo neprofesionálním jednání.

Čtěte také: Soud rozhodl: Státní zástupce Rampula v kauze gripenů závažně pochybil

Počátkem února pak Mečl navrhl ministrovi spravedlnosti, aby Grygárka odvolal. Kromě některých "společenských kontaktů" mu vyčítal pochybení v kauzách, například v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Pospíšil na něj kvůli této kauze podal i kárnou žalobu.

Rampula však po svém opětovném nástupu do funkce pražských žalobců návrh na odvolání Grygárka stáhl. Následně veřejnosti oznámil, že během jeho nepřítomnosti vnikli do náměstkovy kanceláře cizí lidé. Jeho vystoupení pak ostře dosoudil Zeman - šlo totiž o akci bezpečnostních složek. Podle médií policisté z kanceláře odstraňovali odposlechy, které tam předtím nainstalovali kvůli podezření z vynášení informací.

Ministr spravedlnosti po úterním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu prohlásil, že i Grygárek by měl odejít ze svého postu.

Tagy: návrh odchod zástupce rampula

Zdroje: ČTK