Rakušané zatkli chorvatského expremiéra

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rakousko v pátek zatklo bývalého chorvatského premiéra Iva Sanadera, který je ve své zemi podezřelý z korupce. Záhřeb na něj ve čtvrtek vydal mezinárodní zatykač krátce poté, co opustil zemi.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Předtím jej chorvatský parlament zbavil poslanecké imunity. 

Chorvatské sdělovací prostředky na svých internetových stránkách informovaly, že Sanader byl zadržen na dálnici u Tauernského tunelu nedaleko Salcburku. Jeho zatčení vzápětí potvrdilo rakouské a posléze i chorvatské ministerstvo vnitra. 

Chtěl se prý pokusit ukrýt v Rakousku. Má jeho občanství

Ve čtvrtek už média v Chorvatsku spekulovala, že se v Rakousku pokusí ukrýt už proto, že má také tamější občanství a založil si tam konzultační firmu Prima Consulting. 

Záhřebský soud uvalil ve čtvrtek večer na Sanadera dokonce třicetidenní vyšetřovací vazbu, odůvodněnou možností útěku. To ale bylo v době, kdy už byl expremiér pryč. Sanaderův advokát Mate Matić tvrdil, že jeho klient odjel jen na služební cestu, která byla dlouho dopředu plánovaná, a že má v úmyslu do tří dnů se vrátit. Chorvatská policie uvedla, že expremiér opustil zemi přes hraniční přechod se Slovinskem. 

Korupce při prodeji rafinerie?

Sedmapadesátiletého Sanadera vyšetřuje parlamentní výbor v souvislosti s kontroverzním prodejem kontrolního podílu státní rafinerie INA maďarskému ropnému a plynárenskému koncernu MOL.

Ten odkoupil od chorvatské vlády v roce 2003 čtvrtinový podíl INA a o čtyři roky později zvýšil svůj podíl na 47 procent. To je údajně více, než vlastní Chorvatsko. Výbor nyní zjišťuje, proč byla INA vůbec privatizována a proč maďarská firma získala kontrolu nad jednou z největších chorvatských společností. 

Sanader byl předsedou chorvatské vlády do loňského července, kdy z funkce odstoupil. Jeho strana Chorvatské demokratické společenství (HDZ) letos v lednu svého někdejšího šéfa ze svých řad vyloučila.

Tagy: policie Rakousko Chorvatsko izraelský expremiér zatčení

Zdroje: ČTK