Rakušané prodávají vilu, kde se císařpán scházel s herečkou Schrattovou

- Aktuality autor: pal

V hornorakouském lázeňském městečku Bad Ischl se na seznamu nemovitostí, určených k prodeji, objevila vila herečky Kateřiny Schrattové, důvěrné přítelkyně rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. Zájemce si nemovitost i přilehlý pozemek může pořídit za 1,95 milionu eur (zhruba 53,3 milionu korun). 

Císař František Josef I neměnil své každodenní zvyky ani v Bad Ischlu

Císař František Josef I neměnil své každodenní zvyky ani v Bad Ischlu,zdroj: Profimedia.cz

Vila byla místem, které kromě rakousko-uherského mocnáře navštěvovali i významní umělci své doby, např. skladatelé Franz Lehar nebo Johann Strauss. Domek v alpském stylu má rozlohu 500 metrů čtverečních a patří k němu i pozemek o rozloze 2150 metrů čtverečních.

Vztah císaře a jeho dobré přítelkyně

Schrattová se s císařem začala pravidelně scházet od roku 1885. Františku Josefovi herečku údajně „dohodila“ sama císařovna Alžběta, zvaná Sissi, která vztah svého manžela podporovala, možná proto, že chtěla raději cestovat, než být jenom císařovou manželkou.  Herečka císaře začala denně navštěvovat až po smrti korunního prince Rudolfa a následně i po tragické smrti Sissi, kterou u Ženevského jezera zavraždil anarchista Luigi Lucheni. 

Císařova přítelkyně chodila do Schönbrunnu na pravidelné návštěvy a pamětníci vzpomínají, že krátce před tím, než měla herečka přijít, měl císař velmi dobrou náladu. Císařův komorník Kettel ve svých pamětech vzpomíná, že "tuto milou a srdečnou paní viděl každý z nás opravdu rád." Přátelské chvilky s herečkou byly pro stařičkého mocnáře dobou vytržení z každodenní rutiny. Zásobovala ho klepy a vtipnými historkami, byla duchaplná a zároveň taktní. Kromě císařského paláce ve Vídni se scházeli i v hornorakouských lázních, kde měl císař letní zámeček.

Utajované schůzky v rakouských lázních

František Josef ani v Bad Ischlu neslevil ze svého běžného denního programu. Vstával kolem půl sedmé, pak následovala malá procházka, na které jakoby náhodou potkal herečku, která ho pozvala na kávu a bábovku, kterou císař miloval. Když František Josef v roce 1916 zemřel, byla k jeho loži pozvána i herečka, aby se s ním mohla rozloučit. Na pohřeb ale jít nesměla. 

Schrattová nakonec císaře přežila o několik desítek let. Zemřela v roce 1940 ve věku 87 let. O svém vztahu s rakousko-uherským císařem se moc nešířila. Krátce po hereččině smrti se objevila spekulace, že se krátce před svoji smrtí František Josef se Schrattovou tajně oženil, údajně v kapli sv. Ondřeje v Bad Ischlu. To se ale nikdy nepodařilo a už asi ani nepodaří prokázat. 

 

Tagy: Rakousko Císař

Zdroje: ČTK