Rakušan chce od české matky uneseného syna zpět ´po dobrém´

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Rakouský otec pětiletého chlapce, kterého jeho česká matka unesla před Vánocemi během návštěvy předvánočního trhu v Linci, v úterý prostřednictvím médií ženu vyzval, aby dítě co nejdříve vrátila, pokud se chce vyhnout trestnímu stíhání.

Dítě bylo rozhodnutím soudu svěřeno v roce 2008 do péče otce, ten ale "nemá žádný zvláštní zájem, aby byla matka dítěte v trestněprávním procesu odsouzena", řekl jeho advokát agentuře APA. 

"Pokud si matka dítěte dělá nějakou naději, že by mohla v Česku získat dítě do péče, zásadně a osudově se mýlí," zdůraznil právní zástupce šestatřicetiletého otce Klaus Dorninger. 

"Doufám, že sama povolí"

Podle něj přísluší na základě nepochybně uplatněného unijního práva pouze Rakousku rozhodovat o všech otázkách péče o dítě a právu matky ho navštěvovat. Otec proto podal u okresního soudu v Traunu návrh na dopravení dítěte zpět. Ten bude úřední cestou odeslán do Česka, jehož orgány pak musí do šesti týdnů vydat rozhodnutí. 

Chlapcův otec vyjádřil naději, že matka "v zájmu dítěte" sama povolí a dítě přivede, aby se mohlo vrátit do známého prostředí otcovy rodiny a mateřské školy. Otec zdůraznil, že ačkoli jeho důvěra v matku byla únosem narušena, chce i pro budoucnost dítěte vztah k matce zachovat. 

Šestadvacetiletá Češka se spolu se svým nynějším přítelem a svou matkou před deseti dny s otcem dítěte dohodla, že se před Vánocemi se synem uvidí. Ve středu 22. prosince se proto se svým přítelem a matkou sešli se synem a jeho otcem na společné návštěvě vánočních trhů v Linci. Během pobytu na trzích matka řekla, že zajde s dítětem koupit hračku. Ve skutečnosti se synem nastoupila do auta a odjela. Druhý den po telefonu oznámila otci dítěte, že ona i syn jsou v pořádku. Údajně se zdržují v Česku poblíž polských hranic.

Tagy: Rakousko otec spor

Zdroje: ČTK