Rakouští Turci protestují proti legu Star Wars, připomíná jim mešitu

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Turecká obec v Rakousku ostře kritizuje stavebnicovou sadu Lega Jabbův palác. Nechvalně známý komplex z Hvězdných válek prý ve stavebnicové podobě připomíná mešitu. Také ozbrojené figurky prý mají "orientální" nádech.

Lego Star Wars, Jabbův palác.

Lego Star Wars, Jabbův palác.,zdroj: mojehracky.cz

V opevněném komplexu z filmové série despota Jabba vězní své nepřátele, a vyvolává tedy jednoznačně negativní dojem. Rakouští Turci vyzvali dánského výrobce stavebnice, aby ji stáhl z prodeje kvůli nápadné podobě paláce s mešitami, jako je istanbulská Hagia Sophia. Stavebnice tak údajně může děti podněcovat k národnostní a náboženské nesnášenlivosti.

Tažení proti stavebnici, která se prodává i v České republice, zahájil rakouský Turek, jehož sestra hračku koupila "v dobrém úmyslu" jeho synovi. Ukázalo se však, že krabice obsahuje "pedagogickou výbušninu", píše Turecká kulturní obec v Rakousku na svých webových stránkách.

"Otec reagoval správně a v obchodě stavebnici vyměnil," pochválila muže organizace sdružující etnické Turky v Rakousku.

Kombinace chrámu a bunkru prý není vhodná pro děti

Při bližším pohledu je objekt po sestavení ve skutečnosti napodobeninou mešity Hagia Sophia nebo Velké mešity v libanonské metropoli Bejrútu, ale podobá se i sakrálním stavbám jiných náboženství. Je prý zjevné, že "ošklivý zloduch Jabba" tu slouží k podpoře rasistických předsudků a všeobecného podezřívání východních národů a Asiatů.

Kombinace chrámu a bunkru, z něhož se střílí, určitě není vhodnou hračkou pro děti od devíti do 14 let, "především s ohledem na mírové spolužití různých kultur v Evropě", uvádí dále sdružení.

"Vyzýváme Lego, aby pro děti od devíti do 14 let vyrábělo pedagogicky a terapeuticky hodnotné hračky... a nesázely nadále na válečné hračky," přeje si turecká obec. Přitom je třeba vzít v úvahu, že s takovými hrami jsou konfrontováni i mladší sourozenci a nejmenší děti, upozorňuje organizace.

Turecká kulturní obec v Rakousku nyní zvažuje možné právní kroky včetně podání žaloby kvůli podněcování nenávisti, a to v Rakousku, Německu a Turecku.

Tagy: islám lego mešita

Zdroje: ČTK