Radní schválili 29,8 milionů pro příměstské autobusy

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pražští radní dnes schválili 29,8 milionu korun pro příměstské autobusy, které tak budou moci i bez účasti Středočeského kraje jezdit do 30. září. Jde o dočasnou pomoc, která má podle rady hlavního města odvrátit kolaps hrozící po výpovědích, které loni dal Středočeský kraj dopravcům zajišťujícím příměstské linky. Dnes to dnes sdělilo tiskové oddělení magistrátu.

"Pokrytí objednávky autobusových spojů do 30. září také vytvoří prostor pro další jednání se Středočeským krajem, abychom mohli dojít k dohodě o budoucím společném objednání autobusových linek Pražské integrované dopravy bez hrozby jejího rozkladu," uvedl k tomu náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Nosek (ODS).

Praha už v březnu vyzvala kraj k tomu, aby prodloužil výpovědi, které loni dal dopravcům. Dopravci měli původně skončit ke konci května, kraj nakonec musel výpověď prodloužit o devět měsíců. Praha se obává, že kvůli výpovědím zkolabuje příměstská doprava. Kraj o prodloužení výpovědí neuvažuje, podle něj kolaps nehrozí.

Podle Noska by o budoucnosti příměstských autobusových linek měli rozhodnout všichni, kteří se podílejí na jejich financování, tedy hlavní město, Středočeský kraj i jeho jednotlivá města a obce. Bez jejich účasti na výběrových řízeních není možné podle pražských radních zadat nynější autobusové linky novým dopravcům, aniž se nezhorší obslužnost obyvatel středních Čech.

Výběrové řízení proběhne v červenci

Denně do Prahy ze Středočeského kraje dojíždí asi 200.000 lidí. Praha v současnosti poskytuje ročně na autobusy pražské integrované dopravy zhruba 200 milionů korun.

Výběrové řízení na provozovatele všech autobusových linek, na které přispívá, chce Středočeský kraj vypsat v červenci. Noví přepravci by měli cestující vozit od března příštího roku. Středočeský kraj původně plánoval, že stihne nové dopravce vybrat ještě letos. Loni kvůli tomu dostali všichni autobusoví dopravci výpovědi, které měly skončit na konci letošního května. Výpovědní lhůtu však nakonec musel kraj prodloužit o dalších devět měsíců. Redukci spojů a nové výběrové řízení kraj zdůvodňuje tím, že letos dostal od vlády o 1,4 miliardy korun méně než loni. Plány kraje dlouhodobě kritizuje opozice i starostové středočeských obcí. Požadují, aby kraj svoji vizi přehodnotil, přepracoval a odsunul.

Tagy: radní pomoc kolaps autobusy

Zdroje: ČTK