Radku Johne, kde jsi? Lidi zajímá, proč úředník bral 263 tisíc měsíčně

- Aktuality autor: red

Státní úřady se sice často zdráhají v rozporu se zákonem poskytovat informace o platech a odměnách úředníků hrazených z veřejných rozpočtů, ale ministerstvo vnitra údaje za minulý rok serveru Aktuálně.cz poskytlo. Vyplývá z nich, že bývalý šéf resortu Radek John vyplatil statisícové odměny svým podřízeným. Vyjádření předsedy VV se od tohoto zveřejnění nepodařilo žádnému médiu získat.

Z veřejných prostředků by se už nemusely vyplácet nesmyslně vysoké částky jako odměny úředníkům. Přispět by k tomu mohl červnový verdikt Nejvyššího správního soudu, z něhož vyplývá, že úřady musejí poskytnout žadatelům údaje o platech a odměnách svých zaměstnanců. Na pracovníky veřejné správy se totiž vztahuje zákon o svobodném přístupu k informacím, protože jsou odměňováni z veřejných prostředků.

Redakce Aktuálně.cz proto požádala padesát úřadů státní správy o informace o platech a odměnách jejich úředníků. Naprostá většina z nich je ale v rozporu se zákonem odmítla zveřejnit. Jednou z výjimek je ministerstvo vnitra. Z jeho údajů pak vyplývá, že koncem roku dostali dvě nejvyšší odměny jeden z tehdejších náměstků a jeden z vrchních ředitelů.

Johna se navzdory intenzivní snaze nepodařilo zastihnout ani ParlamentnímListům.cz.

John šetři tak, až vznikla petice za jeho odvolání

Díky tomu měli oba úředníci průměrný měsíční příjem 263 tisíc, respektive 233 500 korun. „Nynější vedení ministerstva vnitra potvrdilo, že výše zmíněné dvě prémie byly vyplaceny právě za éry Johna," informuje Aktuálně.cz. Od zveřejnění těchto informací se žádnému z médií vyjádření předsedy VV a exministra vnitra Radka Johna nepodařilo získat.

„Možná to bude tím, že pan předseda bude na dovolené a rád by trochu soukromí," reaguje pro ParlamentníListy.cz místopředseda VV Tomáš Jarolím. Zároveň připomíná, že ministerstvo vnitra za Radka Johna šetřilo tak, že to vyvolalo petici na jeho odvolání. Stejně tak si počínalo ministerstvo dopravy, tedy dva resorty řízené špičkami Věcí veřejných.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: zákon platy urednici

Zdroje: ČTK