Radikálové IS sťali syrského archeologa a jeho tělo pověsili na sloup

- Aktuality autor: pal

Členové radikální islamistické organizace Islámský stát ve středu brutálním způsobem zavraždili syrského archeologa a správce sbírek Palmýry Chálida Asada. Islamisté mu nejprve sťali hlavu a potom jeho tělo pověsili na antický sloup. 

Syrské město Palmýra je pod nadvládou radikálů z IS. Ilustrační foto

Syrské město Palmýra je pod nadvládou radikálů z IS. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Smrt historika Chálida Asada ve středu ohlásila syrská oficiální agentura SANA i exilová opozice.

Bojovníci Islámského státu muži v úterý uťali hlavu na náměstí před palmýrským muzeem za přítomnosti několika desítek lidí. Pak tělo dovezli na místo starobylé Palmýry a pověsili na antický sloup.

Chálid Asad patřil podle ředitele oddělení památek a muzeí v Damašku Maamúna Abdalkaríma k "nejvýznamnějším průkopníkům archeologie v Sýrii".

IS ho držel v zajetí měsíc a snažil se od něj dovědět, kde jsou ukryty cennosti, jež se podařilo z Palmýry vyvézt před příchodem IS.

Podle Abdalkaríma se Asad staral o archeologické naleziště v Palmýře 40 let a pracoval až do roku 2003, kdy odešel do důchodu. I potom ale ještě působil jako odborník pro Abdalkarímův úřad.

IS zatím ušetřil Palmýru velkého boření, zničil ale například sochu lva z 2. století, která stála u brány do městského muzea a byla v kovové kleci, která ji měla chránit.

Tagy: Sýrie zahraničí Islámský stát (IS) trest smrti a popravy

Zdroje: ČTK