Rada bezpečnosti OSN chce zareagovat na vyhlášení referenda na Krymu

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Rada bezpečnosti OSN bude hlasovat vydání o rezoluce, která by reagovala vyhlášení referenda, které má v neděli proběhnout na Krymu. Dopředu je však jasné, že Moskva takovou rezoluci zablokuje.

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN,zdroj: Getty Images

Zvažovaná rezoluce OSN by měla potvrdit nutnost respektování svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny a zopakovat, že referendum je porušením ukrajinské ústavy. Její formulace jsou podle AFP umírněné ve snaze získat pro podporu textu Čínu. Rusko rezoluci nepochybně zablokuje, ale zdrží-li se Čína hlasování, mohlo by to Moskvu izolovat. 

Rada bezpečnosti jednala o ukrajinské krizi pětkrát a Peking vždy opakoval dvě své zásady - podporu územní celistvosti a nevměšování do vnitřních záležitostí cizích států. Otevřené kritiky kroků Moskvy se ale Peking zdržel. Při hlasování o podobné rezoluci při rusko-gruzínské válce v roce 2008 se Čína zdržela hlasování. 

Západní diplomaté nyní podle AFP jednají o tom, zda návrh předložit před krymským referendem, nebo až po něm. Převažuje názor projednat dokument až po hlasování a vyčkat ruské reakce na jeho výsledek. Rada bezpečnosti OSN by se pak mohla sejít k naléhavému jednání ještě v neděli večer nebo v pondělí. 

Ve čtvrtek odpoledne místního času (večer SEČ) má na schůzi Rady bezpečnosti promluvit ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk, jehož dnes v Bílém domě přijal prezident USA Barack Obama

Tagy: Rusko Ukrajina Krym RB OSN krize na Krymu ukrajinská krize

Zdroje: ČTK