Pyrotechnici se dostali 300 metrů od vybuchlého muničního skladu. Areál připomíná bojiště!

- Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Pyrotechnici i dnes pokračovali v kontrole areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice, kde ve čtvrtek vybuchl muniční sklad. V sobotu projeli jihozápadní část areálu, dnes konvoj tvořený bezpilotním dronem, obrněným vozem s pyrotechniky a hasičským tankem vyrazil do severní části.

Pyrotechnici i dnes pokračovali v kontrole areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice, kde ve čtvrtek vybuchl muniční sklad.

Pyrotechnici i dnes pokračovali v kontrole areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice, kde ve čtvrtek vybuchl muniční sklad.,zdroj: Profimedia.cz

Pyrotechnici zatím nenalezli nevybuchlou munici a ani nezjistili žádné zásadní poškození budov. Novinářům to řekl náměstek krajského ředitele policie Bohdan Varyš. Dva lidé jsou po výbuchu stále pohřešováni.  

Dron monitoruje prostor a jistí za ním jedoucí obrněný vůz s pyrotechniky. Když přijedou k nějakému objektu, nejprve ho kontroluje bezpilotní letoun, který prohlíží i střechu. Pokud nezjistí nebezpečí, z transportéru vystupují pyrotechnici ve speciálních oblecích, kteří fyzicky kontrolují budovu. Zkoumají, zda není narušené zdivo, dveře nebo okna. Podle Varyše bylo zatím zkontrolováno 15 z asi 40 objektů, které se včetně různých přístavků v areálu nacházejí. V desítce z nich je podle pyrotechniků uskladněna munice.

Pokud dnešní průzkum půjde stejně dobře jako sobotní a pyrotechnici opět nenarazí na poškozené budovy či komunikace, mohl by podle něj během dneška začít i průzkum centrální části areálu. "Čím blíže budeme epicentru výbuchu, tím bude pravděpodobnější, že nalezneme i nevybuchlou munici," doplnil náměstek krajského ředitele policie. Po skončení prohlídky severní části by podle něj mohly být už prozkoumány asi dvě třetiny areálu.

Sanace potrvá několik týdnů

Pyrotechnici odhadují, že jim práce potrvá několik týdnů. Přes vysokou teplotu na požářišti se z něj už neozývají další výbuchy, poslední byl zaznamenán v pátek v noci. Na místě se nachází veškeré druhy munice od pěchotní, přes munici do ručních protitankových zbraní, dělostřeleckou munici až po letecké pumy. Policie střeží okruh 1200 metrů od epicentra výbuchu, kam je stále zakázán vstup.

Tagy: pyrotechnici nález munice muniční sklad

Zdroje: Policie ČR,ČTK,Vlastní