Pykat za bezdětnost nakonec Češi nebudou. Odvody se jim nezvýší

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Bezdětní a rodiče jedináčků si mohou oddychnout, vyšší odvody na důchod platit nebudou. Ministerstvo práce a sociálních věcí nakonec vyšší sazbu navrhovat nebude, naopak chce zvýhodnit pracující rodiče dvou a více dětí. 

Bezdětní sice stráví osamělé stáří, ale vyšší odvody na důchod platit nebudou muset. Ilustrační foto

Bezdětní sice stráví osamělé stáří, ale vyšší odvody na důchod platit nebudou muset. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Vyplývá to z vyjádření ministryně Michaely Marksové (ČSSD) při čtvrtečních sněmovních interpelacích. V takové verzi ministerstvo předloží záměr vládě a koaliční radě.

Znevýhodnění bezdětných bylo podle ministryně na základě připomínkového řízení upraveno. "Návrh, který půjde do vlády a na koaliční radu, je dán tak, že pro bezdětné a pro ty, co mají jedno dítě, se nic nemění," řekla Marksová na dotaz Zuzany Šánové (ANO), která vyšší sazby pro lidi bez dětí zpochybnila. Tito lidé by podle ní byli trestáni.

Plán zvýhodnit na odvodech lidi s dvěma a více dětmi Marksová hájila. "Ti, kdo mají děti, jsou na tom finančně nesmírně biti. A oni táhnou naši budoucí generaci, která tady bude platit důchody, bude tady platit daně," uvedla.

Státní výdaje na podporu rodin s dětmi podle ministryně od roku 1989 zásadně klesly. "A teďka je s bídou dotahujeme na situaci na začátku 90. let," dodala.

Plán by zvýhodnil jen ty lidi s dvěma a více dětmi, kteří pracují a důchodové pojištění odvádějí. Marksová taky uvedla, že by se nebránila zrušení nynějšího ohraničení odvodů pro lidi s vysokými příjmy. Obává se ale, že v současné koalici by s takovým návrhem narazila.

Důchodová komise na jaře navrhovala, aby rodičům dvou a více dětí klesly odvody na důchod z nynějších 6,5 procenta o 1,5 až 6,5 procentního bodu. Rodiče dvou potomků by odváděli pět procent, tří potomků 2,5 procenta a čtyř a více potomků by nemuseli do systému posílat nic.

Mužům a ženám s jedním synem nebo dcerou by se sazba nezměnila, bezdětným by naopak stoupla o procentní bod na 7,5 procenta. Parametry nynějšího plánu Marksová ve Sněmovně nesdělila.

Tagy: Česko důchod domácí česká politika děti a rodina důchodový systém

Zdroje: ČTK