Putinův kritik Navalnyj dostal za zpronevěru tři a půl roku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 30. 12. 2014 10:03) - Aktuality autor: roj

Právník Alexej Navalnyj, známý bloger a kritik ruského prezidenta Vladimira Putina, odešel od soudu s 3,5letým trestem za zpronevěru. Proti verdiktu se odvolá, proces považuje za politický. Pravomocné odsouzení by totiž bylo překážkou jeho případné prezidentské kandidatury v roce 2018.

Alej Navalnyj dostal u soudu podmíněný trest 3,5 roku

Alej Navalnyj dostal u soudu podmíněný trest 3,5 roku,zdroj: Isifa.com

U soudu stál i jeho bratr Oleg, kterého soud potrestal stejnou sazbou, ovšem nepodmíněně. Podle reakcí na sociálních sítích se Oleg, jenž se politice nevěnoval, stal "rukojmím Kremlu".

Původně prokuratura pro oba bratry žádala deset let.

Na Navalného čekalo před budovou množství stoupenců a podle předběžných informací policie zatkla několik lidí.

Verdikt měl původně padnout až v polovině ledna, soudce však v pondělí nečekaně obrátil a rozhodl o dva týdny dříve. Pravděpodobným motivem byla snaha vyhnout se plánovaným masivním protestům až 30 tisíc lidí na podporu politického aktivisty. 

Na podvečer chystají přívrženci opozice velkou demonstraci na Manéžním náměstí v Kremlu, účast na ní přes Facebook přislíbilo již 16 tisíc lidí. 

Oba bratři byli souzeni za zpronevěru 27 milionů rublů (asi 11 milionů Kč) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. A to přesto, že firma uvedla uvedla, že žádnou škodu neutrpěla.

Tagy: Rusko korupce politický proces

Zdroje: ČTK