Putina schvátilo vedro. Rusko podle něj není součástí vojenských bloků

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Za suverenitu Rusko vděčí skutečnosti, že nepatří do žádné aliance, jak prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na úterním zasedání bezpečnostní rady v Moskvě. Šéfovi Kremlu zřejmě úplně vypadlo, že je Rusko součástí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti, což je de facto postsovětská vojenská aliance. 

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin,zdroj: Isifa.com

"Rusko, díky Bohu, nepatří do žádné aliance, což je do určité míry zárukou naší suverenity. Jakákoli země, která je součástí aliance, odevzdává část své suverenity, což zdaleka ne vždy odráží národní zájmy té či jiné země, ale je to zase jejich soukromé rozhodnutí," řekl Putin. 

Ruský prezident má dlouhodobě připomínky k NATO a ani tentokrát si neodpustil pár kritických poznámek. Moskva podle něj musí reagovat na aktivizaci aliance v rámci střední Evropy posílením vojenské moci. Dále ve svém projevu obvinil Kyjev i Západ z prohlubování konfliktu na východě Ukrajiny.

Alianční armády ve východní Evropě se podle něj "demonstrativně posilují" a Rusko musí příslušně reagovat. Neponechá bez povšimnutí rozmístění prvků americké protiraketové obrany a růst zásob vysoce přesných strategických zbraní NATO. 

'Nevychovaný Kyjev a zlá aliance'

Putin svůj projev ke špičkám ruských bezpečnostních složek pronesl těsně před zasedáním ministrů zahraničí Evropské unie, kteří mají v Bruselu jednat o posílení protiruských sankcí za přístup Moskvy k ukrajinské vnitropolitické krizi. "Co se ve skutečnosti děje? Skupina vojsk NATO na území východoevropských států se demonstrativně posiluje, a to i v oblasti Černého a Baltského moře," řekl ruský prezident. 

Rusko podle něj "adekvátně" odpoví na přibližování vojenské infrastruktury aliance k ruským hranicím. "Protiraketová obrana je útočný systém rozmístěný na periferii," řekl šéf Kremlu. 

Putin se v projevu znovu vyslovil k situaci na Ukrajině, kterou výrazně vyostřilo sestřelení malajsijského letadla. Kyjev by se podle něj měl řídit zásadami elementární slušnosti a vyhlásit na východě Ukrajiny příměří. Rusko se podle Putina maximálně zasadí o to, aby se příčiny pádu malajsijského letadla podařilo transparentně a objektivně vyšetřit. Bude v tom smyslu působit i na ukrajinské separatisty. 

Ruský prezident odsoudil ofenzivu ukrajinské armády, která v minulých dnech zatlačila povstalce z řady důležitých ukrajinských měst. "Tankový útok na Doněck, provedený v době předání černých skříněk z malajsijského letadla, je nepřípustný," citovala Putina ruská agentura ITAR-TASS. Ke klidu zbraní je podle ruského prezidenta nutno vyzývat nejen povstalce, ale i ukrajinské úřady v Kyjevě. 

Putin je přesvědčen, že Rusové nikdy nedopustí, aby vnitropolitickou situaci v jejich zemi rozvrátily "barevné revoluce", jak v Rusku označují prodemokratická hnutí v Gruzii, Kyrgyzstánu nebo na Ukrajině. Pokusy destabilizovat situaci v Rusku ale budou podle ruského prezidenta nepochybně pokračovat. 

Tagy: Rusko posílení vojáci NATO ruský prezident

Zdroje: ČTK