Putin získal téměř 64 procent hlasů, překvapil liberál Prochorov

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Vladimir Putin v neděli s přehledem zvítězil hned v prvním kole ruských prezidentských voleb, když své čtyři soupeře podle očekávání nechal daleko za sebou. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ale předvolební kampaň jednoznačně stranila Putinovi a v hlasování o opravdovou politickou soutěž nešlo.

Šéf ústřední volební komise Vladimir Čurov po sečtení více než 99 volebních protokolů vyhlásil Putina prezidentem. Současný premiér získal 63,75 procenta hlasů, na druhém místě je předák komunistů Gennadij Zjuganov se zhruba sedmnáctiprocentní podporou.

Překvapením voleb se stal miliardář a politický nováček Michail Prochorov, který skončil třetí. Analytik Jevgenij Gontmacher soudí, že pro Prochorova, který je podle magazínu Forbes třetím nejbohatším Rusem, hlasovali lidé žádající novou tvář v politice. Prochorov bodoval hlavně u voličů ve velkých městech - v Moskvě i v Petrohradě se umístil hned za Putinem na druhém místě a předstihl i Zjuganova.

Volební komise obdržela tisíce stížností na porušování zákonů

V nedělních volbách mohlo hlasovat více než 108 milionů voličů. Účast podle šéfa volební komise Čurova přesáhla 65 procent. Volební komise i pozorovatelské štáby jednotlivých prezidentských kandidátů obdržely tisíce stížností na porušování volebních zákonů a nepovolenou agitaci. Podle Čurova se jich ale potvrdí jen desetina. Náměstek ministra vnitra Alexandr Gorovoj agentuře ITAR-TASS řekl, že nedošlo k žádným vážným porušením zákona, která by mohla ovlivnit výsledky voleb.

Jinak to ale vidí šéf pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci. "Kvůli zneužívání vládních zdrojů nikdy nebylo pochyb o tom, kdo nakonec vyhraje," uvedl Tonino Picula.

"Volby dopadly přesně podle očekávání: procenta byla správná, všechno šlo podle plánu. Takže můžu pouze blahopřát budoucímu prezidentovi Putinovi, jak dobře ty volby připravil," řekl český ministr zahraničí Schwarzenberg. Na vztazích mezi Prahou a Moskvou se podle něho po Putinově návratu do Kremlu, kde vládl už v letech 2000 až 2008, nic nezmění. "Budeme mít na dlouhé roky Putina a už celkem víme, jak s ním na tom jsme," míní šéf české diplomacie.

Putin bude v čele Ruska stát 6 let

Putin, který je od května 2008 předsedou ruské vlády, má do prezidentského křesla usednout počátkem května; oproti dvěma předchozím čtyřletým prezidentským mandátům má nyní stát v čele Ruska šest let.

Nástup silného muže ruské politiky do nejvyšší ústavní funkce podle opozičních činitelů zvýší počty protestujících v ulicích ruských měst, kteří v posledních měsících dávali najevo nesouhlas s politickým marasmem v zemi. "Putin draze zaplatí za neochotu připustit druhé kolo voleb," řekl dnes ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy jeden z organizátorů moskevských demonstrací Sergej Parchomenko.

Tagy: Rusko

Zdroje: ČTK