Putin vydal pokyny vládě ohledně Ukrajiny a Krymu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vládě, aby zvážila žádosti Krymu o humanitární pomoc, pokračovala v hospodářských vztazích s Kyjevem a aby také jednala s partnery v cizině, včetně Mezinárodního měnového fondu a skupiny G8 o finanční pomoci Ukrajině. Oznámila to dnes agentura Reuters. 

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Putin v uplynulých dnech uvedl do bojové pohotovosti asi 150.000 vojáků, cvičících poblíž hranic s Ukrajinou, což vyvolalo znepokojení v Kyjevě i západních metropolích. Kyjev také protestoval proti přesunům ruských sil na Krymu, kde má ruská černomořská flotila pronajatou základnu v Sevastopolu. 

O poskytnutí ruské finanční pomoci žádá nový předseda regionální vlády autonomního Krymu, proruský aktivista Sergej Aksjonov, který nadále považuje Viktora Janukovyče za právoplatného ukrajinského prezidenta. 

Ukrajinský parlament sesadil Janukovyče minulou sobotu po ozbrojených srážkách v kyjevských ulicích, kterými vyvrcholily tři měsíce protestů. Boje si vyžádaly desítky obětí a stovky zraněných. Svržený prezident prchl z Kyjeva do ruského exilu, odkud hlásá, že je stále šéfem státu. 

Krymský parlament, zasedající pod dohledem neznámých, podle diplomatů proruských ozbrojenců, ve čtvrtek Aksjonova zvolil do čela nové vlády. Sněm také odhlasoval, že 25. května, kdy má Ukrajina volit nového šéfa státu, se na poloostrově uskuteční místní referendum o větší autonomii, což si přinejmenším část médií vykládá jako plebiscit o odtržení od Ukrajiny.

Tagy: Rusko Ukrajina Krym

Zdroje: ČTK