Putin: V ukrajinské rebelii prsty nemáme. Dokažte opak

- Aktuality autor: Ondřej Neufus

Vladimír Putin chce důkazy, že by se Rusko vměšovalo do dění na východu Ukrajiny. Konkrétně takto vyzval Spojené státy, které ho obviňují z účasti na tamní současné krizi obviňují. V rozhovoru pro francouzské média také popřel, že by se snažil prosadit ruský nacionalismus, nebo oživit "ruskou říši".

Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medveděv během oslav výročí konce 2. světové války na Rudén náměstí

Ruský prezident Vladimir Putin a premiér Dmitrij Medveděv během oslav výročí konce 2. světové války na Rudén náměstí,zdroj: Isifa.com

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vyzval Spojené státy, aby předložily důkazy o ruském vojenském vměšování na východní Ukrajině. V rozhovoru se zástupci dvou francouzských médií, rozhlasové stanice Europe 1 a televizní stanice TF1, z něhož vydal Kreml vlastní přepis, zároveň popřel, že se snaží prosadit ruský nacionalismus a oživit "ruskou říši".

Na obvinění Washingtonu a potažmo nejvyspělejších zemí světa ve skupině G7, že Rusko posílá na východ Ukrajiny otřásaný ozbrojeným povstáním bojovníky a zbraně, Putin podle agentury AFP odpověděl: "Důkazy! Ať je ukážou."

"Viděli jsme, všichni jsme viděli, jak (někdejší) americký ministr zahraničí (Colin Powell) podával důkazy o přítomnosti zbraní hromadného ničení v Iráku," dodala hlava ruského státu s odkazem na nepodložená americká obvinění z roku 2003, která měla ospravedlnit vojenský zásah proti iráckému diktátorovi Saddámu Husajnovi.

"Tvrdit něco, to je jedna věc. Mít důkazy, to je něco jiného. Opakuji vám: v jihovýchodní Ukrajině nejsou žádné ruské síly, žádný ruský instruktor. Nebyli tam a nejsou tam," řekl Putin navzdory tomu, že ukrajinští pohraničníci pravidelně podávají zprávy o vozidlech přivážejících zbraně z Ruska.

V sobotu čečenský vůdce Ramzan Kadyrov sdělil, že v řadách rebelů bojuje podle jeho odhadu 14 Čečenců, kteří na Ukrajinu odjeli z vlastní vůle.

Na dotaz ohledně vztahu k americkému prezidentovi Baracku Obamovi, s jehož zemí má Rusko nejnapjatější vztahy od dob studené války, se Putin vyjádřil s ohledem na oslavy 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii smířlivě.

"Doufám, že nevstupujeme do nové fáze studené války," řekl. Dodal, že nemá "důvod se domnívat, že prezident Obama nechce mluvit s ruským prezidentem". "Jsem připraven k dialogu," konstatoval.

Putin nicméně zkritizoval americkou zahraniční politiku. "Není žádným tajemstvím, že nejagresivnější, nejtvrdší politika je ta americká. Nemáme téměř žádné vojenské síly v zahraničí a podívejte se: všude po světě jsou americké vojenské základny a američtí vojáci vzdálení tisíce kilometrů od svých hranic, kteří zasahují do vnitřních záležitostí kteréhokoli státu," zdůraznil. Podle něj je tedy těžké obviňovat Rusko z narušování něčích hranic.

Putin se také vyjádřil k nově zvolenému ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi. Nevyloučil, že se s ním sejde na oslavách v Normandii, kterých se oba v pátek zúčastní po boku řady dalších státníků. "Nehodlám se nikomu vyhýbat," zdůraznil.

"Ukrajinská vláda musí zahájit dialog se svým lidem: nemá se to provádět tanky a letadly, ale jednáním," uvedl také šéf Kremlu. "Myslím si, že Porošenko má jedinečnou příležitost: nemá krev na rukou a může zastavit trestnou operaci a zahájit přímý dialog s občany na východě a jihu země," dodal.

Ukrajinská armáda v posledních dnech zintenzívnila v oblastech ovládaných proruskými separatisty vojenské operace s cílem jejich povstání udusit.

Putin se dnes vyjádřil také k bývalé americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové, která má podle průzkumů veřejného mínění velké naděje zvítězit v prezidentských volbách v roce 2016, pokud bude kandidovat. Clintonová v březnu, kdy Rusko obsadilo Krym, Putina obvinila z toho, že chce překreslit mapu východní Evropy tak, jak to v 30. letech minulého století dělal nacistický vůdce Adolf Hitler.

"Je lepší se nepřít se ženami. Ale Clintonová nebyla nikdy příliš elegantní ve svých prohlášeních. Nicméně vždycky, když jsme se setkávali, jsme vedli srdečná jednání o různých mezinárodních událostech," řekl Putin.

"Když lidé překračují meze, není to proto, že jsou příliš silní, ale proto, že jsou příliš slabí. Možná že slabost není nejhorší vlastností žen," dodal Putin podle AFP s úsměvem.

"Když slyším takováto prohlášení, myslím si hlavně, že ti, kteří je pronášejí, nemají žádné argumenty. Pokud jde o americkou politiku, je jasné, že Spojené státy vedou nejagresivnější a nejtvrdší politiku, aby hájily své vlastní zájmy," prohlásil Putin.

Tagy: Rusko Putin východní Ukrajina

Zdroje: ČTK