Putin v tradičním projevu odsoudil opozici a cizí vměšování

- Aktuality autor: Jakub Konečný

VIDEO. Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém prvním poselství o stavu země od jarního návratu do Kremlu slíbil budovat "silné a bohaté Rusko" s výkonnou ekonomikou a mocnou armádou jako záštitou nezávislosti země a jejího geopolitického postavení. Ostře také varoval opozici před cizím vměšováním a cizími penězi v ruské politice, slíbil však, že země nepůjde "cestou totality".

Vladimir Putin při projevu.

Vladimir Putin při projevu.,zdroj: suomenkuvalehti.fi

Putin k bilanci předchozích 12 let u moci řekl, že už se udělalo nemálo, ale "teď je naším úkolem vytvořit silné a bohaté Rusko". "Rusko musí být silné a vlivné! Musí být a zůstat Ruskem!" apeloval Putin, který byl v březnu potřetí zvolen hlavou státu téměř dvěma třetinami hlasů. 

Ve svém devátém poselství před tisícovkou hostů v Kremlu apeloval rovněž na potřebu morální obrody země a obnovu tradičních hodnot. K tomu má přispět i posílení výchovné role školy, která potřebuje "autoritativní učitele", jakož i obroda "provinční inteligence" coby morální opory. 

Ruská demokracie musí vycházet z ruských tradic

I ruská demokracie má podle hlavy státu vycházet z ruských tradic, a ne z cizích norem. "Jakékoliv vnější vměšování do našich záležitostí je nepřípustné. Politik, který dostává peníze mimo hranice Ruské federace, nemůže být politikem na jejím území," prohlásil. Na adresu opozice dodal, že "civilizovaný dialog" je možný jen s politickými silami, které své návrhy předkládají civilizovaně a respektují zákon. 


Opozici se nepodařilo s moskevskou radnicí dohodnout sobotní pochod k prvnímu výročí masových protestů proti režimu. Hrozí tak podobný střet s policií jako při květnové demonstraci v předvečer Putinovy inaugurace. Potyčky se vyšetřují jako "masové nepokoje" a příprava státního převratu. 

Plný sál v Kremlu bouřlivě tleskal i Putinovým slovům o nezbytnosti očisty státu od zkorumpovaných hodnostářů, jimž se chystá zakázat vlastnit majetky a konta v cizině, což se má dotknout i aplaudujících zákonodárců. "Politika očisty bude tvrdá a důsledná," zdůraznil Putin. Mnoho komentátorů ale vidí za odhalováním korupčních skandálů jen jednorázovou kampaň. 

Odmítnul úniky do daňových rájů

Prezident také vyzval k zamezením úniku kapitálu do daňových rájů; do listopadu z Ruska odteklo už 61 miliard dolarů a do konce roku centrální banka čeká 70 miliard, což je třetí nejhorší výsledek po krizovém roce 2008 (skoro 134 miliard) a předvolebním loňském roce (80,5 miliardy). 

Ruská ekonomika podle prvního muže potřebuje restrukturalizaci, zbavit se závislosti na vývozu surovin a změnu orientace na Východ. Zapotřebí je "moderní tržní ekonomika, a ne státní kapitalismus", apeloval Putin, jemuž kritici vyčítají minulé zvyšování role státu a potlačování konkurence. Prezident také rozdal vládě spoustu úkolů. Kupříkladu rovná daň z příjmů se rušit nemá, ale daň z přepychu se má zavést v příštím roce. 

Nezapomněl se pořádně pochválit

Závěrem připomněl minulé úspěchy jako inspiraci ke splnění nových úkolů: podařilo se "prakticky" zdvojnásobit hrubý domácí produkt, státní dluh se snížil na desetinu a inflace na šestinu. Až do jeho nástupu Rusku každým rokem ubýval milion obyvatel ročně, což znělo jako "rozsudek smrti", ale tendenci se povedlo překonat a porodnost už převýšila úmrtnost. "To je klíčový úspěch. Lidé nám uvěřili," zdůraznil. V minulosti se lepší budoucnost stále odkládala, teď však nastal čas "kolosálně si zlepšit život" již nyní. 

Putin, známý notorickou nedochvilností, vstoupil do sálu přesně ve 12 hodin moskevského času - a to spolu s datem plným dvanáctek podle astrologů věští úspěch. Většina Rusů je ale k magickému datu lhostejná.

Tagy: Rusko diktatura totalitní režim Sovětský svaz

Zdroje: ČTK