Putin v roce 2008 zkrotil tygra: jednalo se o podvod?

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Bývalý a příští ruský prezident Vladimir Putin se rád ukazuje jako drsný chlap, nicméně ne vždy musejí snímky, které dostane naservírované veřejnost, odpovídat pravdě.

Ochránci přírody a někteří bloggeři podle internetového portálu britského deníku The Guardian tvrdí, že bohatýrský kousek, při němž v roce 2008 vládce Kremlu zkrotil tygra, je podvod.

Před čtyřmi lety Putina jeho láska ke zvířatům přivedla do hlubokých lesů ruského Dálného východu, kde se zajímal o osud ohrožených tygrů amurských. Znenadání se podle oficiální verze z divočiny vynořilo jedno z těchto dravých zvířat a chtělo napadnout televizní tým doprovázející ruskou hlavu státu. Nicméně Putin duchapřítomně zareagoval a vystřelil na pětiletou tygřici uspávací střelu. Svět pak oběhly fotky, na kterých pán Kremlu nasazuje spící tygřici obojek, drbe ji na krku a šeptá jí do ucha "Dobrou noc".

Tygr byl prý ze zoologické zahrady

Nicméně moskevští ochránci přírody nyní tvrdí, že nešlo o divoce žijícího tygra a že zvíře v důsledku snahy ukázat Putina jako neohroženého vůdce uhynulo. Tygřice prý ve skutečnosti pocházela ze zoologické zahrady v Chabarovsku a do přírodní rezervace, kde byla zinscenována scénka s krocením divoké šelmy, byla převezena stovky kilometrů. Krátce po návratu do zoo uhynula. Osudnou se jí staly tři uspávací střely, které dostala kvůli setkání s Putinem. "Měla to být jen jedna uspávací střela, ale ony byly tři během krátké doby," řekla Maša Voroncovová z ruské pobočky Mezinárodního fondu pro ochranu zvířat (IFAW). "Nepřičítám vinu za to ani tak Putinovi jako lidem, kteří mají tyto věci na starosti; jde jim jedině o velké peníze," tvrdí tato ochránkyně přírody. "Je to proti vší vědecké a lidské etice," dodala Voroncovová.

Příslušný institut Ruské akademie věd, který měl organizaci Putinovy cesty za amurskými tygry na starosti, se k celé záležitosti podle webu The Guardian odmítl vyjádřit.

Na Putinově internetové stránce jsou fotografie, které údajně ukazují tygra, když ho zkrotil, i když byl na svobodě. Nicméně například populární blogger Alexej Navalnyj upozornil na to, že zvířata mají různé pruhování.

"Vzorování srsti tygra je tak jedinečné jako otisky prstů u člověka a po celý život se nemění," řekl k tomu Vladimir Krever z moskevské kanceláře Světového fondu na ochranu přírody.

Tagy: podezření podvod tygr

Zdroje: ČTK