Putin úřaduje. Navrhl vlastní pravidla pro průběh parlametních voleb

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruský prezident Vladimir Putin dnes stáhl z parlamentu návrh volebního zákona od svého předchůdce a předložil vlastní projekt nových pravidel, podle kterých by se v roce 2016 měl volit nový parlament. Šéf nejsilnější opoziční strany, vůdce komunistů Gennadij Zjuganov již nazval tuto reformu "divutvornou", cílem je prý jen zachovat prokremelskou většinu i v příštím parlamentu. 

Vladimir Putin při projevu.

Vladimir Putin při projevu.,zdroj: suomenkuvalehti.fi

Až dosud se 450 křesel ve Státní dumě, dolní komoře parlamentu, rozdělovalo proporcionálně podle výsledků mezi strany, které překonaly sedmiprocentní volební práh. Putin navrhuje smíšený volební systém, podle kterého by se část poslanců volila většinovým způsobem v jednomandátových okruzích a část mandátů by se proporcionálně rozdělovala podle výsledků politických stran. 

Novinkou by bylo, že strany by nemusely pro své kandidáty předem sbírat podpisy od občanů. Nezávislí uchazeči by museli předložit seznamy s podpisy od půl procenta populace v daném okruhu. K zastoupení ve sněmovně by stranám stačilo získat pět procent hlasů namísto dosavadních sedmi procent. 

Předloha pomůže pouze Jednotnému Rusku

Podle liberálního listu Kommersant volební reforma sice otvírá větší možnosti pro více politických stran a nezávislé kandidáty, ale obsahuje i úskalí a bariéry. Předloha kupříkladu nepovoluje volební koalice, takže i opoziční strany sotva budou s to soupeřit s vládní stranou Jednotné Rusko a s ní spjatou "lidovou frontou", vytvořenou Putinem

Předloha také umožní, aby se populární politici ucházeli o křeslo jak v jednomandátových okruzích, tak i na stranických kandidátkách, kde budou moci sehrát roli "lokomotiv", vábící voliče i k méně populárním uchazečům v dalším pořadí. Předloha počítá s přímým přenosem z dění ve volebních místnostech na internet. 

Opozice předpokládá, že změna pravidel prospěje hlavně Jednotnému Rusku, které by si při zachování dosavadního volebního systému a při klesající popularitě u voličů sotva udrželo nadpoloviční většinu v parlamentu. Změna pravidel však umožní pokračovat v dominanci Putinova uskupení, zatímco zavedeným parlamentním stranám nastanou "těžké časy" kvůli záplavě nových uskupení, zakládaných prý jen s cílem odčerpat hlasy opozici. 

Jde o likvidaci současného systému

Předpokládá se, že návrh hladce projde parlamentem, kde má Jednotné Rusko pohodlnou většinu, přestože vítězství této strany v předloňských volbách vyvolalo do té doby nevídané protesty proti Putinově režimu. 

"Namísto toho, aby si vyvodili závěry z voleb, které zaváněly falšováním a šejdířstvím, se rozhodli zlikvidovat celý stávající volební systém," postěžoval si Zjuganov. Zdánlivě demokratické změny jsou podle něj jen kosmetické a ve skutečnosti se chystá "cynické kradení hlasů" a vytvoření co nejpříhodnějších podmínek pro vládnoucí stranu. 

"Prakticky vše v tomto zákonu je zaměřeno na zachování monopolu 'strany moci'," shodl se předák liberální strany Jabloko Sergej Mitrochin. A i místopředseda dumy za nacionalisty Igor Lebeděv označil předlohu za "krok zpět", který má zajistit Jednotnému Rusku co nejvíce poslanců. 

První čtení návrhu nového volebního zákona má následovat již příští měsíc.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim

Zdroje: ČTK