Putin si plácl s Egyptem. Zajistí mu nadmíru ruských zemědělských produktů

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Úterní setkání Vladimira Putina s jeho egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím vyneslo dohodu, že Rusko zvýší dovoz zemědělských produktů z Egypta a naopak začne do této severoafrické země dodávat více pšenice.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

Káhira přitom podle Putina zároveň jedná o vytvoření zóny volného obchodu s celní unií, která spojuje Rusko, Bělorusko a Kazachstán. 

Putin egyptského prezidenta přijal ve své rezidenci v černomořském letovisku Soči. Rusko minulý týden v odvetě za západní sankce zakázalo dovoz vybraných potravin z Evropské unie, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. 

"Egypt již (zemědělské) dodávky na náš trh zvýšil o 30 procent (a) v blízké budoucnosti je připraven je zvýšit o dalších 30 procent," řekl podle agentury Reuters Putin. Ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov novinářům řekl, že vyšší dodávky brambor, cibule, česneku, pomerančů a dalších produktů z Egypta vyrovnají pokles zapříčiněný u těchto produktů ruským zákazem až z poloviny. 

Egypt je největším světovým dovozcem pšenice a největším kupcem pšenice z Ruska. Během jednoho roku do konce června koupila Káhira 3,6 milionu tun ruské pšenice. V tomto dvanáctiměsíčním období Rusko Egyptu dodá nejméně pět až 5,5 milionu tun pšenice, řekl v úterý Putin.

Vznikne zóna volného obchodu?

Ve vývozu obilnin hrají v Rusku prim zahraniční a místní nevládní firmy. K tomu, kdo dodatečnou pšenici dodá, se ruský prezident nevyjádřil. 

Putin a Sísí v úterý jednali také o vzniku zóny volného obchodu mezi Egyptem a celní unií, v jejímž čele je Moskva. Kromě toho se bavili o možném vzniku egyptského logistického uzlu pro nákladní přepravu na ruském pobřeží Černého moře a o vytvoření ruského průmyslového uzlu v rámci egyptského projektu na rozvoj Suezského průplavu. 

Pro bývalého šéfa egyptské armády Sísího jde o první oficiální návštěvu Ruska od květnového zvolení hlavou státu. Agentura AP v této souvislosti poznamenala, že Egypt za Sísího projevuje obnovený zájem o ruské zbraně. Podle ruského tisku obě země jednají především o dodání ruských systémů protivzdušné obrany. Spojené státy po loňském sesazení demokraticky zvoleného egyptského islamistického prezidenta Muhammada Mursího vojenskou pomoc Egyptu částečně pozastavily. 

Putin v úterý podle AP také řekl, že Rusko po podpisu březnového memoranda začalo dodávat zbraně do Egypta. Podrobnosti neuvedl, sdělil však, že obě země se dohodly na posílení vojenské spolupráce.

Ruský list Vedomosti na začátku letošního roku napsal, že Rusko a Egypt mají blízko k uzavření dohod na nákup výzbroje za více než tři miliardy dolarů. Podle ředitele Střediska analýzy světového obchodu se zbraněmi (CAWAT) Igora Korotčenka se Egypt zajímá především o ruské systémy protivzdušné obrany a podpis těchto kontraktů je podle agentury AFP jen otázkou času. 

Tagy: Egypt Ukrajina zemědělství dohoda ruský prezident protiruské sankce

Zdroje: ČTK