Putin popírá, že by vracel Rusko do éry Stalinovy diktatury

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruský prezident Vladimir Putin dnes odmítl, že by vracel Rusko do éry sovětského diktátora Josifa Stalina, jak je mu předhazováno opozicí. V pořadu, během něhož odpovídal v přímém televizním přenosu na otázky občanů, v této souvislosti popřel jakékoli politické motivy procesů s jeho oponenty. 

Vladimír Putin

Vladimír Putin,zdroj: Profimedia.cz

Putin v odpovědi na dotaz jednoho z novinářů prohlásil, že nevidí žádné "prvky stalinismu", jež by se v zemi objevily od jeho návratu do prezidentské funkce loni v květnu. Rusko se podle jeho slov nikdy nesmí vrátit ke kultu osobnosti, k represím a pracovním táborům, jak to bylo za Stalina, který zemi vládl tři desetiletí až do své smrti v roce 1953. To ale neznamená, že by v Rusku neměl být pořádek a kázeň, zdůraznil. 

"Nikdo nikoho neposílá za mříže za jeho politické názory," dodal Putin v odpovědi na otázku, která se týkala loňského uvěznění členek skupiny Pussy Riot a nynějšího procesu s čelným představitelem opozice Alexejem Navalným, který je obžalován z finančního podvodu a hrozí mu deset let vězení. Prezident je prý přesvědčen, že soud s Navalným bude spravedlivý.

Tagy: Rusko diktatura cenzura totalitní režim političtí vězni neostalinismus stalinismus

Zdroje: ČTK