Putin oficiálně završil připojení Krymu k Rusku

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Vladimir Putin podepsal krymsko-ruskou smlouvu o připojení Krymu k Rusku. Dovršil tak ústavní proceduru anexe. Krátce před podpisem prezidenta ratifikovali smlouvu jednomyslně členové Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Již ve čtvrtek většinově podpořili smlouvu i zastupitelé Státní dumy.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

"Blahopřeji všem obyvatelům země, všem občanům Ruské federace a obyvatelům Krymu a Sevastopolu k této události, která je nade vší pochybnost význačná," řekl prezident před podpisem dokumentu. 

Putin rovněž podepsal ústavní zákon o rozšíření počtu subjektů Ruské federace z dosavadních 83 na 85. Rozšíření počtu členů federace bude zachyceno ve změně článku 65 ruské ústavy, který jmenovitě subjekty federace vypočítává. 

Putin dnes zároveň jmenoval Olega Belavenceva svým stálým politickým představitelem v nově zřízeném "Krymském federálním okruhu". Belavencev má podle dostupných informací blízko k ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi, dosud řídil jednu z hlavních složek jeho ministerstva. 

Podle dalšího prezidentského dekretu dnes metropole Moskva a krymská města Simferopol a Sevastopol oslaví územní zisk slavnostní salvou. Putin zároveň vyzval poslance obou parlamentních komor, aby k hladkému zařazení Krymu mezi ostatní součásti federace maximálně přispěli. 

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Krymu

Zdroje: ČTK