Putin má u Rusů větší podporu než Medveděv, potvrdil průzkum

- Aktuality autor: red

Ruský premiér Vladimir Putin má jako potenciální kandidát na prezidenta nadále více příznivců než současná hlava státu Dmitrij Medveděv. Podle nezávislého střediska Levada by si Putina jako uchazeče o nejvyšší funkci přálo vidět 27 procent Rusů, Medveděva 18 procent.

Medveděv, ani Putin "nevylučují", že se ve volbách na jaře 2012 budou ucházet o prezidentské křeslo, tentokráte už s šestiletým mandátem, ale žádné rozhodnutí dosud nepadlo. Putinovi v roce 2008 ústava zabraňovala ucházet se o třetí mandát za sebou, a tak si vybral jako svého nástupce Medveděva. Teď je však otázka znovu otevřena.

Nezbývá asi než tipovat: podle třetiny dotázaných i po volbách zůstane Medveděv prezidentem, 36 procent je naopak přesvědčeno o Putinově návratu. Ale čtvrtina Rusů by si nepřála vidět v Kremlu ani jednoho.

Podle Alexeje Graždankina z Levady to svědčí o pomalu rostoucí únavě z nynějšího politického uspořádání, ale tento jev se ještě neodrazí ani na prosincových parlamentních volbách, ani na jarních volbách nového prezidenta. Jiní experti však místo o únavě hovoří už o hlubokém rozčarování politikou, která by se mohla stát základem mobilizace veřejnosti.

Není alternativa

Většina Rusů ale podle průzkumu stále nevidí k vládnoucímu tandemu alternativu ani na politické scéně, ani v předvolebním boji. Důvěra k prezidentovi a premiérovi zůstává vysoká, jakkoli se oproti stavu před předchozími prezidentskými volbami v roce 2008 zmenšila. Medveděvovi nyní důvěřují necelé dvě třetiny dotázaných, Putinovi 70 procent, zatímco před třemi lety to bylo 84 procent Rusů.

Podle Graždankina šance obou uchazečů závisejí na dalším vývoji v zemi: pokud porostou naděje na klidný život, živené růstem mezd a penzí, sympatie se přikloní ke stávajícímu prezidentovi, zatímco zhoršení by znamenalo příklon k Putinovi s aurou spasitele z krizí.

Medveděv si o kandidaturu v poslední době říká stále hlasitěji a naléhá na brzké rozhodnutí, avšak Putin varuje před spěchem, a to si politologové vykládají jako známky sílících rozporů v tandemu. Rozhodnutí, zda bude kandidovat Medveděv, anebo Putin, čekají nejdříve na podzim, spíše však až po prosincových parlamentních volbách.

Kandidovat Medveděv bude

Z vládnoucí strany Jednotné Rusko mezitím zaznívají hlasy, že podpoří kohokoliv, na kom se prezident a premiér dohodnou.

Politolog Stanislav Belkovskij považuje za jasné, že kandidovat bude Medveděv. "Jedině on může vyřešit poslední životě důležitou otázku ruských elit - legalizaci samé elity a jejího majetku na Západě," řekl listu Kommersant. Naopak opoziční předák Boris Němcov dává větší šance Putinovi, jakkoli i Medveděv se touží osamostatnit a zůstat prezidentem - a tak by spor měly vyřešit opravdové volby.

"Pravděpodobnost, že se voleb zúčastní hned oba vůdci, je malá, ale přesto existuje," poznamenal dnes list Izvestija, považovaný za blízký Kremlu.

Tagy: Rusko medvedev

Zdroje: ČTK