Putin kontroloval přípravy na olympiádu a vyrazil na lyže

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Ruský prezident Vladimir Putin dnes opět osobně prověřoval připravenost sportovišť u černomořského města Soči na zimní olympiádu, která propukne 7. února. Při inspekci horského střediska "Laura" si šéf státu zalyžoval spolu se šéfem vlády Dmitrijem Medveděvem. Stalo se tak v den, kdy v 700 kilometrů vzdáleném Volgogradu končí smutek za oběti prosincových teroristických atentátů. 

Vladimir Putin (vlevo) při dnešním lyžování

Vladimir Putin (vlevo) při dnešním lyžování,zdroj: Isifa.com

"Prezident Putin (....) několikrát sjel sjezdovky lyžařského střediska Laura, určeného nejen pro profesionální sportovce, ale i amatéry," napsala státní agentura ITAR-TASS. Ve středisku, nalézajícím se v nadmořské výšce 1450 metrů, Putin "už nejednou lyžoval, a tak jsou mu zdejší svahy dobře známy a jejich zdolání mu nečinilo větší potíže", dodala. Nicméně dodala také, že prezident nevyrazil na sjezdovku, na které se bude bojovat o olympijské medaile. 

Později se k Putinovi připojil i premiér Dmitrij Medveděv a šéfové státu a vlády chvíli lyžovali společně, než si "neformálně popovídali se sklenkou svařeného vína". 

Prezident chce v Soči provést "totální inspekci připravenosti olympijských objektů a infrastruktury na olympiádu", uvedla agentura Interfax s odvoláním na Putinova mluvčího Dmitrije Peskova. Kromě kontroly sportovišť v horách nad Soči se šéf státu podívá i na zimní stadiony, postavené na pobřeží Černého moře, kde také "ještě jednou" shlédne přípravu ceremoniálu zahájení her. Hlavně se ale hodlá zajímat o případné "nedodělky".

Nejdražší hry v dějinách

Olympiáda v Soči je Putinův milovaný projekt, na jehož přípravu neváhal nechat utratit obří sumy, podle odhadů v přepočtu přes jeden bilion korun, což ze Soči dělá nejdražší hry v dějinách. Olympiáda se má stát výkladní skříní současného Ruska, a tak komentátoři předpokládají, že "skutečným terčem" atentátů ve Volgogradu s 34 oběťmi na životech byla právě olympiáda a Putin, který s hrami spojil svou prestiž. 

Server newsru.com připomněl, že při jedné z dřívějších prověrek v Soči Putin tak ostře kritizoval průtahy a předražování stavby skokanského můstku, že příslušný manažer nejenže přišel o křeslo, ale i o vlastnický podíl a policie jej i s bratrem obvinila ze zneužití pravomocí. Tisk se domýšlel, že v pozadí aféry mohlo být i přerozdělování sfér vlivu v Soči. 

Rozhodnutí uspořádat zimní olympiádu na jihu země, v subtropickém pásu, budí od počátku údiv i kritiku, nicméně Soči se má díky mohutným investicím stát jedním z hlavních turistických středisek země nejen v létě, ale i v zimě. Dosud však mezi návštěvníky v drtivé míře převažují ruští turisté. 

Tagy: Rusko Olympiáda v Soči

Zdroje: ČTK