Putin jednal s ministrem zahraničí Lavrovem. Našli řešení pro urovnání ukrajinské krize?

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Soči jednal s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem o urovnání ukrajinské krize a o návrzích, které prý chce Moskva předložit USA. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na Lavrovovo prohlášení. Ruský ministr Putinovi oznámil, že navrhl šéfovi americké diplomacie Johnu Kerrymu návštěvu Ruska, která se měla uskutečnit dnes. Kerry prý nejprve souhlasil, později ale požádal o odklad. 

Vladimir Putin a Sergej Lavrov

Vladimir Putin a Sergej Lavrov,zdroj: Profimedia.cz

Při jednání v Soči, do něhož se podle ruské agentury zapojili i členové ruské Bezpečnostní rady, dojednalo ruské vedení "vstřícné návrhy", které budou předloženy Washingtonu. O jejich obsahu se ruská agentura nezmiňuje. Jsou prý zaměřeny na to, aby se situace na Ukrajině "dostala do rámce mezinárodního práva s přihlédnutím k zájmům všech Ukrajinců bez výjimky". 

Spojené státy podle dnešní informace mluvčí ministerstva zahraničí Jennifer Psakiové trvají na odchodu ruských vojsk z Krymu a zastavení anexe. Washington chce konkrétní důkazy, že se Rusko skutečně zabývá návrhy na usnadnění dialogu mezi Kyjevem a Moskvou a na vytvoření kontaktní skupiny. 

"Očekáváme ruskou odpověď na konkrétní otázky, které padly v sobotním rozhovoru ministrů Kerryho a Lavrova," řekla Psakiová. "Další jednání má smysl, až bude zřejmé, že Rusko se našimi návrhy hodlá zabývat," dodala. 

Podle Lavrova budou "ruské protinávrhy okamžitě předány partnerům, aby dialog mohl pokračovat". Ministerstvo zahraničí podle něj se západními partnery jednalo celý minulý týden v naději, že se podaří společně nalézt cestu k urovnání ukrajinské krize. 

"Navrhli jsme Američanům, aby Kerry přiletěl dnes, předběžně souhlasili. V sobotu ale (Kerry) telefonoval s žádostí o odklad," prohlásil ruský ministr. 

Tagy: Rusko Ukrajina

Zdroje: ČTK