Putin chce po poslancích, aby mu odebrali právo posílat vojáky na Ukrajinu

- Aktuality autor: Petr Kubec

Ruský prezident Vladimir Putin dnes požádal horní komoru parlamentu, aby zrušila zákon, který mu dával právo poslat ruské ozbrojené síly na Ukrajinu. Tuto pravomoc získal Putin letos v březnu, kvůli dočasnému příměří na Ukrajině a zahájení mírových rozhovorů se jí chce však nyní vzdát.

Vladimir Putin

Vladimir Putin,zdroj: Profimedia.cz

"V souvislosti se zahájením třístranných jednání o dané otázce (zastavení bojů na východě Ukrajiny) navrhla hlava státu Radě federace zrušit její usnesení z 1. března roku 2014 o nasazení ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny," uvedl Peskov. Cílem Putinova rozhodnutí je podle něj normalizace situace ve východních oblastech Ukrajiny.

Agentura AP napsala, že Putin chce před pátečním summitem Evropské unie ukázat, že podporuje mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby se vyhnul dalším západním sankcím. Zároveň může být také toho názoru, že již není třeba s ohledem na zájmy Moskvy na Ukrajině udržovat hrozbu možné ruské invaze.

Usnesení horní komory ruského parlamentu dávalo Putinovi právo použít ruskou armádu na ukrajinském území "do normalizace společenské a politické situace". Rada federace tehdy reagovala na Putinovu žádost o "ochranu bezpečnosti ruských občanů a krajanů, jakož i příslušníků ruských ozbrojených sil" dislokovaných na okupovaném a později anektovaném Krymu.

Putinův krok dnes na Ukrajině vyvolal příznivou reakci. Prezident Petro Porošenko prohlásil, že jde o "první praktický krok" po nedávném Putinově prohlášení, že podporuje mírový plán urovnání východoukrajinské krize.

Ruské akcie a rubl se po Putinově prohlášení vyšplhaly na pětiměsíční maxima.

Dnešní žádostí zrušit dekret Rady federace Putin reaguje na jednání zástupců kyjevské vlády a východoukrajinských vzbouřenců, jež v pondělí vyústilo v dohodu o dočasném příměří platnou do pátečního rána. Zastavení palby je součástí mírového plánu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který kromě západních státníků osobně podpořil i Putin.

Ke zrušení sporného a na Západě ostře kritizovaného dekretu o nasazení ruské armády na ukrajinském Krymu Putina opakovaně žádal americký prezident Barack Obama i vedoucí státníci Evropské unie. V pondělí Putin podle prohlášení Kremlu o situaci na Ukrajině telefonicky hovořil s Obamou, s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Podle informací ruské agentury Interfax Rada federace dnešnímu Putinově požadavku vyhoví už na své středeční schůzi v Moskvě.

Rusko u hranic s Ukrajinou rozmístilo odhadem na 40 tisíc  vojáků, což Západ i Kyjev vyhodnotily jako možné přípravy na invazi. Část jednotek Putin stáhnul již koncem května, ale NATO Moskvu tento měsíc obvinilo z toho, že k hranicím opět vyslalo nové vojáky.

Tagy: Rusko parlament prezidentské pravomoce ruská armáda

Zdroje: ČTK