Putin a prezident Číny se zastali režimu na Ukrajině

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ruský prezident Vladimir Putin dnes spolu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem odsoudili vměšování některých zemí do vnitrostátní krize na Ukrajině. Novináře o setkání prezidentů, které se uskutečnilo před pátečním zahájením zimních olympijských her v jihoruském Soči, informoval Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. S čínským prezidentem se v Soči setká i česká hlava státu Miloš Zeman, jednat by spolu měli v pátek.

Vladimír Putin

Vladimír Putin,zdroj: Getty Images

"Obě strany zdůraznily nepřijatelnost jakéhokoli vnějšího vměšování do toho, co se nyní (na Ukrajině) děje, a takovéto zasahování hluboce odsoudily," řekl Peskov o jednání obou prezidentů.

Moskva v minulosti opakovaně Západu vytýkala, že na ukrajinskou vládu vyvíjí nátlak. Zemí již více než dva měsíce zmítají protivládní protesty, demonstranti se dožadují nových parlamentních a prezidentských voleb.

Ukrajinu od vypuknutí protestů opakovaně navštívila řada západních diplomatů v čele s unijní ministryní zahraničí Catherine Ashtonovou, eurokomisařem pro rozšíření unie Štefanem Fülem či náměstkyní ministra zahraničí USA Victorií Nulandovou. Ti se snaží přimět prezidenta Viktora Janukovyče a představitele opozice, aby státní rozkol vyřešili poklidnou cestou.

Příčinou vlny demonstrací je listopadové rozhodnutí Janukovyče pozastavit integraci s Evropskou unií a zahájit sbližování s Ruskem. Opozice žádá, aby Kyjev svůj závěr přehodnotil a asociační dohodu s EU podepsal.

Janukovyč tvrdí, že šlo o ekonomickou nutnost a že zadlužená Ukrajina neměla jinou možnost. Kyjev se následně s Moskvou dohodl na půjčce 15 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč) a na snížení ceny ruského plynu. Ukrajina zatím dostala část slíbených peněz, zbytek chce Rusko uvolnit až poté, co bude jasné složení nové vlády. Pomoc pro Ukrajinu nyní chystá i Brusel.

Tagy: Rusko Ukrajina nedemokracie nesvoboda

Zdroje: ČTK