Pumpaři se bojí: Spojení Čepra a České rafinérské by zvedlo ceny

- Aktuality autor: Jan Pastor

Provozovatelé čerpacích stanic se obávají možného spojení státního distributora paliv Čepro a České rafinérské. Na tiskové konferenci to dnes řekl šéf Společenství čerpacích stanic Ivan Indráček. Propojení distribuce a výroby by podle nich výrazně narušilo trh a zvýšilo ceny pohonných hmot.

Pokud návrh bude schválen, jsou pumpaři připraveni napadnout ho v Bruselu. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by se o budoucnosti Čepra mělo rozhodnout v příštím roce.

Generální ředitel Čepra Jiří Borovec koncem září uvedl, že jedná o propojení podniku s rafineriemi tří společností: slovenského Slovnaftu, polské PKN Orlen a italské Eni. Unipetrol ze skupiny PKN Orlen a Eni přitom ovládají dohromady víc než 80 procent České rafinérské, která provozuje dvě největší rafinerie ropy v Česku. Rozhodnutí o fúzi je nyní na státu. Zabývat se jím má mezirezortní komise, kterou kromě vedení Čepra tvoří zástupci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí.

Zásadní zásah do konkurenčního prostředí na českém trhu

Jak řekl Jiří Sochor z tiskového oddělení MPO, pracovní skupina zatím zasedala jednou ve druhé polovině září. "Vzhledem k tomu, že je nutné najít nejvhodnější strategii pro tak zásadně významnou společnost, tedy je potřeba najít to nejlepší řešení pro stát, jeho občany i dotčené podnikatelské subjekty, nelze předem stanovit časový limit nutný k definitivnímu rozhodnutí. Poslední slovo bude mít v tomto případě vláda," uvedl Sochor.

"Předpokládáme, že by se situace okolo transformace společnosti Čepro měla vyjasnit během příštího roku," podotkl. Hledání strategického partnera je podle Sochora jen jednou z variant budoucího fungování Čepra.

"Pokud by Čepro mělo být privatizováno formou, že se spojí s Českou rafinérskou, tak to považujeme za zásadní zásah do konkurenčního prostředí na českém trhu," uvedl Indráček. "Ve chvíli, kdy by Čepro jako primární alternativní zdroj vůči českým rafinériím bylo s rafinériemi spojeno, tak všichni ti, kdo na trhu prodávají nezávislým distributorům, by byli limitováni a mělo by to dopad ve zvýšení cen," řekl. "Jsme připraveni se hájit na území České republiky. Pokud nebudeme vyslyšeni, půjdeme dál," doplnil.

V privatizaci se v současné době nepokračuje

Čepro kromě dohlížení na zásoby státních hmotných rezerv podniká také v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Provozuje rovněž síť čerpacích stanic EuroOil. Česká rafinérská provozuje rafinerie ropy v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Jejím většinovým vlastníkem je s více než 51procentním podílem Unipetrol ze skupiny PKN Orlen. Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell.

Vláda má v současnosti v seznamech významných státních podniků určených k privatizaci zařazeno celkem 30 firem. V privatizaci se v současné době nepokračuje, vyplývá z informací od ministerstva financí. Navíc koaliční vláda má ve svém programovém prohlášení závazek, že v případě podniků se strategickým významem nebude v prodeji pokračovat, nebo si v nich ponechá kontrolu. Mezi takové patří Čepro. Dalších 17 významných společností, kde má stát podíl, zatím do privatizace zařazeno nebylo.

Zdroje: ČTK