Pumový útok zabil 11 policistů. 42 dalších bylo zraněno

- Aktuality autor: Danica Klein

Nejméně 11 policistů dnes zabil pumový útok v největším pákistánském městě Karáčí. Do autobusu převážejícího policisty ze speciální přepadové jednotky narazila dodávka s výbušninami. Šlo patrně o sebevražděný pumový útok, uvedl pákistánský policejní důstojník Muhammad Ikbal. K akci se zatím nikdo nepřihlásil.

Pumový útok v Karáčí

Pumový útok v Karáčí,zdroj: CNN

Pákistánské televizní stanice odvysílaly záběry z místa výbuchu, na nichž jsou trosky autobusu a kusy skla rozházené do širokého okolí. Zranění byli převezeni do nemocnic; 12 z nich je v kritickém stavu.

Přístav Karáčí je dlouhodobě střediskem politicky, etnicky a sektářsky motivovaného násilí a působí tu také ozbrojenci napojení na hnutí Taliban. Dnešní útok je další ze série násilností v době, kdy se pákistánská vláda snaží uzavřít s místním Talibanem mírovou dohodu.

Ve středu zabili ozbrojenci devět příslušníků dobrovolné milice bojující proti hnutí Taliban v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. V úterý ve stejném městě hodili ozbrojenci tři granáty do pornografického kina a zabili 13 mužů.

Pákistánský Taliban vede krvavou válku proti vládě ve snaze svrhnout ji a prosadit vládu islámského práva šaría. Pákistánský Taliban (Tehríke Taliban, TTP) je jiná skupina než Taliban bojující proti silám NATO v sousedním Afghánistánu. Ačkoli obě skupiny sdílejí stejnou ideologii, TTP se soustřeďuje na boj proti pákistánské vládě.

Pákistánský premiér Naváz Šaríf označil vyjednávání s ozbrojenci za hlavní úkol své vlády, která byla zvolena loni v květnu. Po počátečních problémech snahy lo vyjednávání v posledních týdnech nabraly na tempu, když obě strany jmenovaly své zástupce pro rozhovory. Kritici ale tvrdí, že ozbrojenci využívají podobná jednání o míru jen k získání času, aby mezitím přeskupili a zkoncentrovali síly k dalšímu boji.

Tagy: Pákistán Taliban Pumový útok

Zdroje: ČTK