Pštrosí megavejce prodali za čtyři miliony korun

- Aktuality autor: Alina Holušová

Monstrózní vejce vyhynulého pštrosa obrovského se zachovalou skořápkou vydražil neznámý kupec za 122,5 tisíce liber (zhruba čtyři milion korun). Aukci pořádala londýnská síň Christie's. 

Vejce vyhynulého pštrosa - obří a také pěkně drahé

Vejce vyhynulého pštrosa - obří a také pěkně drahé,zdroj: Getty Images

Pštros obrovský (aepyornis maximus) byl velký opeřenec neschopný letu. Až do svého vyhubení v 17. století žil na ostrově Madagaskar. Dosahoval výšky až tři metry, vážil zhruba 500 kilogramů a kladl největší vejce všech dob. Ani vejce největších dinosaurů nedosahovala rozměrů vajec pštrosa obrovského.

Jelikož tato zvířata vymřela relativně nedávno, objevují se stále ještě nové exempláře jejich vejcí. Dosud největší z nich mělo výšku 34 centimetrů a obvod zhruba jeden metr.

Několik set let stará skořápka, která byla nyní vydražena v Londýně, je zhruba stejně velká. Má 31 centimetrů na výšku. Je zhruba stokrát větší než průměrné slepičí vejce. Obsah skořápky byl před prodejem odstraněn.

Teprve před rokem prodali dražitelé domu Christie's jiný exemplář vejce tohoto ptáka. Jeho cena byla tehdy ale zhruba poloviční.

Tagy: aukce vejce dražba pštros

Zdroje: ČTK