Pryč s tou rudou carevnou. Vězni komunismu se bouří proti šéfce

- Aktuality autor: red

Zakazuje svobodu projevu, není zákonná odbojářka, má nejasnou minulost. Tak je obviňována některými politickými vězni šéfka jejich konfederace Naděžda Kavalírová. Dokonce jí přezdívají rudou carevnou. Jeden z nich poskytl redakci ParlamentíchListů.cz kopie svazků, které na ní vedla v letech 1956 – 1963 StB. Kavalírová se ke všemu odmítá vyjádřit s tím, že takovou špínu nebude komentovat.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

„Podle aktuálního zákona o protikomunistickém odboji nemá v konfederaci co dělat. Není totiž odbojářem. Navíc nikdo moc neví, za co byla zavřená," zlobí se osmdesátiletý František Zahrádka, jenž za komunistů seděl třináct let a spoluzakládal v Příbrami Muzeum třetího odboje. Ostatně i někteří další političtí vězni nenechávají na Kavalírové nit suchou. Na blížícím se sněmu, jenž se bude konat počátkem října, chystají prosadit nového předsedu konfederace politických vězňů. Nespokojenci jednotně zmiňují autora Zdivočelé země, který za bývalého režimu seděl deset let, Jiřího Stránského. Ten ParlamentnímListům.cz potvrdil, že kandidovat bude.

Vládne jako partajní komunistka

„Když v sedmdesátých letech žádala o byt, uvedla v dotazníku, že je členkou Svazu československo - sovětského přátelství (SČSP).  Mě kvůli ní z konfederace dvakrát vyloučili a zase vzali zpět. Také chtěla, aby se konfederace zbavila muzea třetího odboje. Bez vědomí předsednictva protlačovala vlastní dceru do  Rady České televize. Takových sprosťáren bylo více. Před sněmem chci sepsat všechny polízanice, co jsme s ní měli, aby muklové věděli, o co kráčí," doplňuje Zahrádka s tím, že se Kavalírová snaží ukončit činnost konfederace.

„Jakmile se někdo názorově postaví proti ní, je zle. Když jsem protestoval proti tomu, že máme za premiéra úřednické vlády dalšího bývalého komunistu Jana Fischera, vyzvala mě, abych nesděloval své názory jako politický vězeň. Prostě, abych držel hubu. Přitom konfederace by se k současnosti měla vyjadřovat, ale teď je pasivní. S dcerou dosadila do některých poboček konfederace své lidi a přes ně vše ovládá. Vládne jako partajní komunistka. Vždyť do konfederace se hned po jejím založení natlačilo na padesát agentů StB," zlobí se další z politických vězňů Jiří Wolf, jenž seděl bezmála deset let. Jmenovaní Kavalírové i vyčítají, že se snažila zablokovat schválení zákona o protikomunistickém odboji.

Celý článek na ParlamentniListy.cz

Tagy: komunismus

Zdroje: ČTK